Metamorfozės: prieš 40 metų ir dabar


Kalbėti

1971 m. „Tiesa“ prieš 2011 m. „Respubliką“: cenzūra ar laisvas žodis?

1971 m. „Tiesa“ prieš 2011 m. „Respubliką“: cenzūra ar laisvas žodis? Sklando legendos, kad 8-asis dešimtmetis Lietuvoje buvo  metas, kuomet  visi turėjo darbą, buvo laimingi, nieko netrūko, kasdien šviesdavo saulė, o nelaimės vykdavo tik už Sovietų Sąjungos ribų. Tokią Tarybinę Lietuvą piešė partinė spauda.

Anekdoto kelias: nuo pasipriešinimo iki antro galo

Anekdoto kelias: nuo pasipriešinimo iki antro galoLietuvos literatūros enciklopedijoje Bronislava Kerbelytė anekdotą įvardija kaip „glaustą sakytinio pasakojimo kūrinį, kuriame komiškai vaizduojamas vienas įvykis ar herojaus poelgis, juokiamasi iš žmogaus ydų, nepagrįstų pretenzijų, valdžios veiksmų”.

Turėti

En den du, noriu pirkti – negaliu?

En den du, noriu pirkti – negaliu?Ar galima įsivaizduoti gyvenimą be prekių įvairovės ar iš vis be prekių? Tikriausiai ne. Šiuolaikinis žmogus įpratęs prie informacijos ar produktų pertekliaus. Dabar yra visko, tik turėk pinigų.

Mada: buvo – yra

Mada: buvo – yraŠių metų pavasario ir vasaros drabužių kolekcijos – aštuntojo dešimtmečio atspindys: skrybėlės, ilgi arba vidutinio ilgio sijonai, platėjančios kelnės, ilgos suknelės. Nepaisant to, kad mados tendencijos kartojasi, žmonių ir mados santykis kinta.

Mitybos ypatumai: kas blogiau – stygius ar perteklius?

Mitybos ypatumai: kas blogiau – stygius ar perteklius?Paskubomis ryte sukimštas sumuštinis, šokoladas, „Makdonaldo“ sūrainis su kokakola, bandelė, soti vakarienė namuose ar kavinėje. Nepaisant laiko stokos ar studentiško taupumo, šiandien nebadaujame.

Dirbk, kad išgyventum, juokis, kad nepasentum!

http://www.universitetozurnalistas.kf.vu.lt/2011/06/dirbk-kad-isgyventum-juokis-kad-nepasentum/Vyresnioji karta sovietmetį romantizuoja: prisimena geriausius savo jaunystės laikus, kada veidą puošė tik juoko raukšlės, o dienos buvo kaip žydėjimas vyšnios. Tačiau rūpėjo ne tik linksmybės.

Jausti

Kai kosmonautai danguje ieškojo Dievo

Kaip kosmonautai danguje ieškojo DievoSunaikinti tikėjimo hidrą, pašalinti religinius prietarus ir buržuazinį palikimą. Tai tik keletas ateistinės propagandos šūkių, skambėjusių sovietinėje Lietuvoje.

Praeities linksmybės – kur ir kaip?

Praeities linksmybės – kur ir kaip?Kuo kvepia šiandieninio jaunimo laisvalaikis? Draugais, šeima, šokiais iki paryčių, internetu, narkotikais, pica ar alkoholiu? O kaip prieš keturiasdešimt metų linksminosi mūsų tėvai ir seneliai.

Kiberpunko drama Lazdynuose

Kiberpunko drama LazdynuoseJei pavyks įgyvendinti svajonę, kursiu post apokaliptinę kiberpunko dramą. Viskas bus filmuojama Lazdynuose.
Kyberpunkas – tai literatūros ir kino žanras, kuriame vaizduojamas ateities megapolių gyvenima.

Redakcijos žodis

Francas Kafka rašė apie žmogaus virsmą vabalu. Išgyvenimus, kančias ir mintis, aplinkinių reakciją, bandymą suktis iš keblios situacijos, mokymąsi prisitaikyti esant kitokiame būvyje. Mūsų aptariamos metamorfozės įvyko per pastaruosius keturiasdešimt metų. Ieškojome skirtumų ir panašumų, siejančių dvi epochas.

Nelengva rašyti apie aštuntąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį, nes dar nebuvome gimę. Bet įdomu. Smalsu vartyti to meto spaudą, kalbėtis su žmonėmis, kuriems tada buvo tiek, kiek dabar mums.

Aštuntojo dešimtmečio Lietuva: politikoje – vienintelė Komunistų partija, ekonomika – planinė. Visuotinis deficitas varžė gyvenimo laisvę ir geresnės kokybės siekį. Kultūra tik tokia, kokią propagavo SSRS. Spauda – cenzūruota, propagandinė. Ir viso to akivaizdoje pasirodo pogrindinė Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika, po Romo Kalantos susideginimo 1972 – aisiais kyla neramumai Kaune.

Aštuntasis dešimtmetis kupinas baimės, melo. Tačiau žmonės gyveno. Pamėginome atskleisti – kaip. Tarsi F. Kafkos herojus Gregoras Zamza stengėmės panirti į kitokį būvį.

Redakcija:

Projekto vadovas prof. dr. Žygintas Pečiulis
Justė Karpavičiūtė (redaktorė)
Agnė Mankevičiūtė (kalbos redaktorė)
Eimantas Mikšys (fotoredaktorius)
Aurelija Jovaišaitė
Ivona Lukša
Eilijus Kniežauskas
Dovilė Lebrikaitė
Vita Kuodytė
Justė Kudžmaitė

Redakcija