Sakyk: sūūūris!

Rimtis

Kas yra gelotologija

Yra mokslo šaka, tyrinėjanti reiškinį su kuriuo susiduriame vidutiniškai septyniolika kartų per dieną. Šis reiškinys priverčia mus verkti, bet tuo pat metu pakelia nuotaiką, o kartais nuo jo pradeda skaudėti pilvą.

Šypsena prieš agresiją

Psichoanalitinės psichoterapijos požiūriu agresija yra viena iš dviejų pagrindinių žmogaus varomųjų jėgų, paprasčiau sakant, instinktų (kita – libido). O juokas žmogaus organizme daugina tam tikrų medžiagų …

Šypsena

Prajuokinti sunkiau nei pravirkdyti

„Prajuokinti žiūrovą – sudėtingas dalykas.“ „Gera komedija – ne tik juokinimas, bet ir vertimas susimąstyti.“. „Jėga, kuria galima kitus nuginkluoti.“ Tai trijų aktorių – Ramūno Šimukausko, Viačeslavo Mickevičiaus …

Žurnalistas, klounas. Klounas žurnalistas ar žurnalistas klounas?

„Dangus yra riba“ – prieš interviu į klausimą, ar turėčiau laikytis kokio nors tabu, atsako rašytojas, žurnalistas, apžvalgininkas, kuris kartais linksmina vaikus vaidindamas klouną. Pasižadu, kad apie Dievą šįkart nekalbėsime …

Juokas

Man – juoda avis, o tau – balta varna

Svetimšaliams kitos tautos juokai sunkiai įkandami. Anekdotai apie naujuosius rusus juokina lietuvius, tačiau gali neprajuokinti pačių rusų. Apie tai, kuo skiriasi įvairių tautų humoras – Lietuvoje studijuojantys …

Lietuviškas humoras: kas buvo prieš pradedant juoktis iš politerotikos

Humoras – bene vienintelis dalykas, apie kurį žmonės nėra linkę juokauti. Ypač vyresnioji karta, mačiusi ne vieną metamorfozę ir patyrusi, kad kintant gyvenimui keičiasi ir žmonių polinkis juoktis …

Isteriškas juokas

Juoko joga tinka net cinikams

„Ar čia yra optimistų?“ – į šį klausimą antrakursiams žurnalistams juoko jogos instruktorius Jurij Sogačiov sulaukė vienos pakeltos rankos. Visi kiti sakė esantys cinikai, mat cinizmas – mūsų profesijos bruožas …

„Stand-up comedy“ Lietuvoje nepritampa

„Stand-up comedy“ užvaldė humoro pasaulį nuo JAV iki Kinijos, bet ne Lietuvoje. Bandymai gyvai prieš auditoriją juokauti nesukėlė didelio rezonanso: viename TV kanalų pasirodęs „Humoro klubas“ nebuvo reikšmingas …

Šaržas – paprastas, bet neprastas

Vilniaus senamieščio gatvėse dažnai galima pamatyti ant kėdutės sėdintį menininką, laikantį popieriaus lapą ir laukiantį žmonių, norinčių save išvysti kiek kitokiame amplua – lengvesniame, kvailesniame ir juokingesniame …

Redakcijos žodis

Gal sūrio? Fetos, mocarelos, pagaminto iš ožkų pieno? Deja, savo šaldytuve turiu tik vadinamo olandiškojo. Nereikia raukytis ir sakyti, kad jau pabodo. Pavyzdžiui, senas nudėvėtas anekdotas tinkamame kontekste gali nuskambėti kaip geriausias pokštas. Tad, leiskite, įdėsiu jums šiek tiek sūrio į čili sriubą. O gal nemėgstate ir jos, nes per aštri? Girdėjau, kad aštrus maistas pravalo kvėpavimo takus. Visai kaip aštrus humoras kartais verčia prasivalyti, jei ne plaučius, tai miglą nuo akių. Garantuoju, kad rytietis šio aštraus patiekalo neatsisakytų, tik kaip su aštriu humoru, neaišku. Juk jei mano virtuvėje susodintume amerikietį, britą, rusą ir lietuvį, gali būti, kad po penkių minučių sriubos dubuo atsidurtų ant kurio nors iš jų galvos. Bet gali būti ir kitaip, sakykim, prasidėtų diskusija apie Stand up komedijas, kuri pasibaigtų amerikiečio triumfu, ruso pasakojimu apie linksmųjų išradingųjų klubą, lietuvio linkčiojimais ir santūria brito šypsena.

Na, ir kodėl žmonės šypsosi ir juokiasi, o kad pasiektų tą būseną, dar ir juokauja? Naivus penktokiškas klausimas, į kurį bando atsakyti gelotologijos mokslas ir psichologai. Kol kažkas rimtai nagrinėja juoko reiškinį, kažkas kitas tiesiog jį kuria – juoko jogos ar šaržų paišymo pagalba. O jei vis tiek neima juokas, visada galima patarti – Sakyk: sūūūūris.

Viktorija Vosyliūtė

Redakcija:

Edgaras Savickas
Asta Smagurauskaitė
Ieva Stanytė
Edgaras Steponavičius
Simonas Šaineris
Agnė Škultinaitė
Dovilė Tuskenytė
Agnė Vareikaitė
Valius Venckūnas
Gražina Vincel
Redaktorė: Viktorija Vosyliūtė