Zooetika: paskaitų ciklas Kauno technologijos universitete

Zooetika_KTU_2014_11_14

Tarpdisciplininių meninių tyrimų platforma „Jutempus“ pradeda 5 metus truksiantį aplinkos ateities fikcijų ir modelių tyrimą „Zooetika“ (angl.„Zooetics“). Šis tyrimas pradedamas paskaitų ir seminarų tokiu pačiu pavadinimu ciklu Kauno technologijos universitete (KTU).

Gruodį į Kaune naujai atidarytą KTU „Santakos“ Slėnį – Mokslo ir technologijų centrą bei Technologinio verslo inkubatorių atvyksta pranešėjai iš Masačusetso technologijų instituto (MIT), Stanfordo, Raiso ir Niujorko universitetų ir AA Architektūros mokyklos Londone. Įkvėpti istoriškai vertingo konteksto, Kauno zoologijos sodo ir KTU Studentų miestelio paribių, atvykstantieji aptars paradigminį gamtos suvokimo lūžį moksle, mene bei visuomenėje.

Tris gruodžio penktadienius – 5, 12 ir 19 dienomis – vyksiančiose paskaitose ir kitą dieną organizuojamuose uždaruose seminaruose bus aptariamos tarpsritinės ir tarpkryptinės meno, mokslo ir technologijų perspektyvos ir žmogaus bei kitų gyvybės rūšių ekosistema. Tikimasi, kad šis paskaitų ir seminarų ciklas suteiks paspirtį tolimesniems tyrimams, kurie ateinančius trejus metus bus vykdomi Kauno technologijos universitete.

Viešose paskaitose ir seminaruose bus nagrinėjama žmogaus ryšio su jį supančia aplinka krizė. Jos aiškinimui bus pasitelkiamos kelios pagrindinės sąvokos: „antropocenas“ – kol kas neformalus geologijos mokslininkų vartojamas terminas apibrėžiantis naują erą, kurioje žmonijos poveikis Žemės paviršiui ir ekosistemai tapo lemtingas; „gamta“ – kaip socialinis konstruktas, atskiriantis žmoniją nuo kitų gyvybės formų; bei „tarprūšinė komunikacija“ – skirtingų biologinių rūšių tarpusavio sąveika bei kolaboracija. Visi kviestiniai pranešėjai pristatys jų taikomas hibridines mokslines ar menines praktikas bei nekonvencionius įprastines disciplinas peržengiančius tyrimų metodus.

Vienas iš „Zooetikos“ paskaitų ciklo iniciatorių medijų menininkas, MIT profesorius Gediminas Urbonas aiškina zooetiką kaip paslankią bei atvirą sąvoką, išskleidžiančią sudėtingą ryšį tarp žmonijos turimų pažinimo įrankių – mokslinių metodų bei mokslo institucijų infrastruktūros – bei žinių ir sugebėjimų, priskiriamų kitoms gyvybės formoms. Šios sąvokos kontekste kitomis „gyvybės formomis“ laikomas visas įsivaizduojamas biologinis spektras: žinduoliai, grybai, moliuskai ar bakterijos.

Vėliau nagrinėjant šias sąvokas bus kuriama bendra mokslo ir meno metodų kalba bei siekiama apčiuopti takoskyrą tarp žmogiškų ir kitų gyvybės rūšių gebėjimų. Vienu iš pokalbio tarp tyrėjų ir menininkų kūrimo įrankių taps virtualus, besiplečiantis žodynas interneto svetainėje www.zooetics.net.

Paskaitos ir seminarai vyks KTU „Santakos“ slėnyje, esančiame Kauno zoologijos sodo ir KTU studentų miestelio teritorijų kaimynystėje. Penktadieniais vyksiančias viešas tarptautinių mokslo ir meno autoritetų paskaitas ir diskusijas moderuos Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio Oksfordo Brukso universiteto profesorė, istorinės fantastikos romanų rašytoja Tracey Warr.

Šeštadieniais vyksiančiuose uždaruose seminaruose su svečiais susitiks Kauno technologijos universiteto, Lietuvos sveikatos mokslo universiteto ir kitų mokslo bei meno institucijų tyrėjai. Mokslininkai ir menininkai, pageidaujantys dalyvauti šiuose seminaruose, kviečiami siųsti trumpą savo veiklos ir gyvenimo aprašymą adresu info@zooetics.net iki gruodžio 1 dienos. Uždari seminarai vyks šeštadieniais, gruodžio 6, 13 ir 20 dienomis, 10.00 – 13.00 valandomis. „Zooetikos“ paskaitų ir seminarų ciklo organizatoriai tikisi, kad erdvė tarp KTU ir zoologijos sodo taps derlinga terpe diskusijoms ir tolimesnių tyrimų įkvėpimo šaltiniu.

2015 – 2017 metais „Zooetikos“ tyrimas bus tęsiamas Suomijos, Islandijos, JAV universitetuose vyksiančiuose praktiniuose susitikimuose – laboratorijose. Šių renginių metu bus plėtojamos technologinės bei vaizdinės ateities fikcijos. Jomis bus siekiama išreikšti ir apibrėžti tai, kas šiuo metu nežinoma, nenumanoma ar, atrodo, neišsprendžiama.

Kūrybinę grupę „Jutempus sudaro: Gediminas Urbonas, menininkas bei Masačusetso technologijos instituto (MIT) Meno, kultūros ir technologijų programos profesorius (JAV), Nomeda Urbonienė, menininkė bei Norvegijos Mokslo ir technologijų universiteto doktorantė (Norvegija), Tracey Warr, rašytoja bei Oksfordo Brukso universiteto profesorė (Jungtinė Karalystė); Viktorija Šiaulytė, kuratorė, tarpdisciplininio meno programos Jutempus tyrėja (Lietuva).

Paskaitų ciklas Zooetika yra projekto „Frontiers in Retreat“ edukacinės programos dalis, organizuojama bendradarbiaujant su Kauno technologijos universitetu. Projektas Frontiers in Retreat dalinai finansuojamas Europos Komisijos (EK). Čia perteikiama tik autorių nuomonė – EK neatsako už šio pranešimo turinį.

Zooetikos paskaitų ciklą taip pat remia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, LR Kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Zooetika: tarprūšinė ekologija — daugiadisciplininės perspektyvos mene, moksle ir technologijoje – paskaitų tvarkaraštis

KTU Mokslo, technologijų centras ir technologinio verslo inkubatorius, K.Baršausko g. 59, Kaunas

Penktadienį, Gruodžio 5 – 18:00-20:00

Christianas Schwägerlis: „Pojūtis, jutikliai ir jautrumas“

Natalie Jeremijenko: „Bioįvairovės miestas: organizmo idėja paremta urbanistika“

Penktadienį, Gruodžio 12 – 18:00-20:00

Calebas Harperis: „Miestų maisto ateitis: CityFARM“

Skylaras Tibbitsas: „Medžiagų saviorganizacija ir programuojamosios technologijos“

 

Penktadienį, Gruodžio 19 – 13:00-16:00

Timothis Mortonas: „Tikiu koralu“

Jae Rhim Lee: „The Infinity Burial Project“

Johnas Palmesino, Ann-Sofi Rönnskog: „Antropoceno observatorija“

 

Daugiau informacijos: www.zooetics.net, info@zooetics.net, +37068214778

Patalpinta: Auditorija