Ant lėkštutės − vegetarai

Vegetarizmą pasirinkę žmonės atsisako mėsos produktų, iskaitant ir vištieną bei jūros gerybes. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.
Vegetarizmą pasirinkę žmonės atsisako mėsos produktų, iskaitant ir vištieną bei jūros gerybes. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.

Šiuo metu sparčiai populiarėja skirtingi mitybos būdai. Vienas iš jų − vegetarizmas. Nors toks mitybos modelis nėra naujas, tačiau, kelia vis daugiau klausimų tradicinės virtuvės mėgėjams. Daugelis nesuvokia, ką dar be mėsos produktų galima valgyti, iš kur pasisemti energijos ir kodėl pasirenkamas toks gyvenimo būdas.

Kas yra vegetarizmas?

Apklausus keletą tradicinės virtuvės mėgėjų paaiškėjo, kad daugelis jų ne tik neskiria vegetarų nuo veganų, bet ir neįsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti jų kasdienis meniu. Vegetarai − tai žmonės, kurie atsisako visų mėsos gaminių, įskaitant jūros gėrybes bei vištieną. Tokį gyvenimo būdą žmonės dažnai renkasi dėl religinių, etninių, kultūrinių ar moralinių įsitikinimų. Taip pat toks sprendimas, gali būti priimtas dėl sveikatos ar paprasčiausiai skonio.

Na, o veganizmas − viena iš vegetarizmo atmainų. Veganai nevartoja ne tik mėsos, bet ir apskritai visų gyvulinės kilmės produktų – pieno, kiaušinių ar net medaus.

Tradicinės virtuvės mėgėjų klausimai

Surengtoje internetinėje apklausoje, kurioje dalyvavo penkiasdešimt keturi vegetarai, paaiškėjo, jog dažniausiai tradicinės virtuvės mėgėjai teiraujasi, kaip išgyventi be mėsos ir ką gi tada valgyti. Apklaustieji, iš kurių 90,7 proc. moterys ir tik 9,3 proc. vyrai, pareiškė, kad dažniausiai renkasi įvairius vaisius, riešutus, daržoves, kruopas bei miltinius produktus. Pasidomėjus, kaip pasirinkta mitybos praktika pakeitė jų gyvenimą, sveikatą ir kitus aspektus, daugelis nurodė svorį. Dalis apklausos dalyvių jo priaugo, tačiau džiaugiasi, jog stabilizavosi kūno masės indeksas.

Vis dėlto dažniausiai įvardintas pokytis buvo ne svoris, o savijauta. Vegetarai tiki, jog pasirinktas gyvenimo būdas padeda jaustis geriau, tapti žvalesniems, energingesniems, suteikia lengvumo jausmą. Moterys tikina, kad dėl vegetarizmo sumažėjo menstruacijų skausmai. Nors daugelis žmonių mano, kad vegetarai yra prastesnės sveikatos, apklausos rezultatai rodo ką kitą − tik trys apklausos dalyviai prisipažino turėję sveikatos problemų.

Vegetariškame meniu ne tik salotos, dažnas jų pasirinkimas − įvairūs vaisiai ar riešutai. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.
Vegetariškame meniu ne tik salotos, dažnas jų pasirinkimas − įvairūs vaisiai ar riešutai. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.

Aplinkinių reakcija − dviprasmiška

Apklausos dalyviai atviravo, jog sulaukia nemažai kritikos dėl pasirinktos mitybos praktikos. Jie pastebi, kad dažniausiai neigiamai atsiliepia vyresnio amžiaus žmonės, jaunesni − kiek atviresni naujovėms. Apklaustų vegetarų teigimu, dalis žmonių įrodinėja, kad vegetarizmas − kvailystė, bruka savo nuomonę ir stengiasi perkalbėti jo atsisakyti. Kai kurie domisi, užduoda klausimus.

Dėl savo gyvenimo būdo vegetarai susiduria ir su kitais sunkumais. Daugelis prisipažįsta, kad atėję į svečius neranda sau tinkamo maisto, pastebi, jog parduotuvėse ne visada žymimi vegetarams skirti produktai, o valgydami kavinėse niekada negali žinoti, ar meniu surašyti visi patiekalų ingridientai. Juk dažnai sriuboms virti naudojami kaulai, mėsa. Negi, jei šių produktų nėra lėkštėje, galime teigti, jog jie nėra patiekalo sudedamosios dalys?

Nepaisant vegetarams kylančių sunkumų, net 82,4 proc. jų nurodė, kad negalvoja arba niekada net nebuvo susimastę apie grįžimą prie tradicinės virtuvės.

Stebėtina, bet daugiau nei pusė apklausos dalyvių teigė, kad nei vienas iš jų tėvų niekada nebuvo vegetaras. Todėl galima manyti, kad toks mitybos būdas neįdiegiamas vaikystėje, tai − žmogaus pasirinkimas. Dauguma vegetarų nurodo pasirinkę tokią mitybą dėl moralinių įsitikinimų, vertybių sampratos, dėl teigiamo poveikio sveikatai ar tiesiog gailesčio gyvūnams.

Žymaus vegetaro patirtis

Muzikos atlikėjas Edgaras Lubys-Amberlife, kuris jau šešerius metus yra vegetaras, prisipažįsta vegetarizmą pasirinkęs dėl paprasčiausio gailesčio gyvūnams: „Taip, galbūt tai juokinga, bet manau, kad tai − ganėtinai rimta. Leiskime sau pasvajoti, kaip pasikeistų pasaulis, jeigu žmogus imtų maitintis augaliniu maistu… Tiesiog elgiuosi taip kaip sako širdis, nenoriu prisidėti prie prievartos ir skausmo gyvūnams. Man tai atrodo teisinga“.

Dainininkas prisipažįsta, kad dar prieš tampant vegetaru, ši mitybos praktika jam atrodė kaip siekiamybė, todėl atsisakyti mėsos nebuvo sunku − jos vartojimą nutraukė iš karto, o vėliau, palengva atsisakė ir jūros gerybių bei kiaušinių. E. Lubio nuomone, viskas keičiasi kasdien, nepriklausomai nuo to ar esi vegetaras, ar įprastos virtuvės mėgėjas: „Mums atrodo, kad esame pastovūs, bet iš tikro, nuolatos keičiamės, kaip keičiasi ir mus supanti aplinka bei žmonės. Žinoma, kažkas lieka, bet kai keiti save iš vidaus, kinta ir tavo pasaulėžiūra“.

Aktyvia veikla nuolat užsiimantis Amberlife galėtų paneigti nusistovėjusį stereotipą apie prastą vegetarų sveikatą. Atlikėjas kasdien sportuoja, maitindamasis tik veganišku maistu yra nubėgęs net 42 kilometrų atstumą. Tam, kad niekada nepritrūktų jėgų, E. Lubys, kaip pats teigia − valgo daug: „Paprastai pusryčiams valgau kukurūzų arba speltų košę be glitimo, geriu vaisių kokteilį, kuris plakamas iš kelių bananų, kivių, datulių ir kitų vaisių. Žodžiu, stengiuosi suvalgyti paprastų arba sudėtinių angliavandenių. Pietums renkuosi daugiau baltyminį maistą: avinžirnių humusą su daržovėmis, keptus naminius speltų paplotėlius ar kinvos košę su daržovėmis. Būtinai suvalgau didelę porciją lapinių, žalių daržovių ar brokolių, špinatų. Vakarienei noriu suvalgyti kažko lengvo − tai gali būti koks nors vaisius, daržovės su riešutais, sėklomis arba tiesiog daržovių kokteilis su riešutų pienu“.

Daržovės − vegetarų sveikatos šaltinis. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.
Daržovės − vegetarų sveikatos šaltinis. Akvilinos Morkūnaitės nuotr.

Vegetarų vaikai neturės pasirinkimo?

Tikriausiai vienas iš dažniausiai vegetarams užduodamų klausimų yra ar šie leis savo vaikams valgyti mėsos produktus, ar vis dėlto skatins vegetarizmą. Apklausoje dalyvavę vegetarai vienbalsiai nusprendė leisią atžaloms rinktis mitybą. Šiam požiūriui pritaria ir E. Lubys, tačiau tvirtina, jog vaikas turi pamatyti kaip atsiranda mėsa, esanti lėkštėje: „Mano užduotis savo vaikams paaiškinti tiesą − iš kur ir kaip atsiranda mėsa. Galbūt netgi nusivežti vaiką į kaimą ir parodyti kaip, skerdžiama kiaulė. Taip, vaikui tai gali būti stresas, didžiulis išgyvenimas, bet slėpti tiesą ir sakyti, kad štai − karvytė duoda pieno, avytė vilnos, o kiaulytė mėsos yra neteisinga. Niekas nieko neduoda, mes ateinam ir brutaliai pasiimam“.

E. Lubys pastebi, jog žmonės sužinoję apie jo mitybą pradeda teisintis, sakyti, kad ir patys retai valgo mėsą. Tačiau atlikėjas, kalbėdamas apie vegetarizmą ar veganizmą, nesistengia įrodinėti šių mitybos praktikų privalumų, tik linki valgyti daugiau kokybiško maisto: „Visiems linkiu laimės, sveikatos. Būkite žvalūs, valgykite daugiau žalio, tikro, šviežio maisto. Atjauskite gyvūnus, nes pamildami juos, pamilsite ir visus žmones“.

Mes visi esame skirtingi, bet tuo pačiu − lygūs. Todėl neturėtume rūpintis kitų žmonių valgymo įpročiais, juk kiekvienas turime teisę rinktis. Daugiau tolerancijos ir supratimo aplink esantiems žmonėms!

Patalpinta: Rašiniai