Lietuvos Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) krečia žurnalistus ieškodama jų informacijos šaltinio, nutekinusio valstybės paslaptimi laikomą Valstybės saugumo departamento pažymą. Žurnalistų bendruomenė pareigūnų procesinius veiksmus vertina kaip pasikėsinimą į žiniasklaidos laisvę ir demokratijos pamatus. Susirinkę prie STT būstinės, žurnalistai pareigūnų darbą palydėjo ironiškais plojimais. Kodėl? Anot jų, panašu, kad Lietuvos demokratiją kompromituoja ne vien informacinės atakos iš Rusijos, bet ir patys šalies pareigūnai.
Rytoj – net du būsimųjų žurnalistų ir kitų komunikacijos specialistų dėmesio verti renginiai šia tema:
1. Seime rengiama apskritojo stalo diskusija „Žurnalisto teisė išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį“
Lapkričio 12 d., antradienį, 14–16 val. Seimo Europos informacijos biure (III r.) Piliečių gynybos paramos fondas surengs apskritojo stalo diskusiją „Žurnalisto teisė išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį“.
Renginyje dalyvaus Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovai, Generalinės prokuratūros, Valstybės saugumo departamento atstovai, Seimo nariai, žurnalistai.
2. Diskusija „Žurnalistai ir saugumas” (A. Mickevičiaus g. 2, Vilnius, knygyne „Jauku”)
Ar kratos metu pareigūnai gali iš žurnalisto paimti kompiuterį ir kitas darbo priemones? Ar Lietuvos įstatymai suteikia pakankamą apsaugą žurnalistams ir žurnalistinės informacijos šaltiniams? Kaip žurnalistai siūlytų tobulinti teisinį reguliavimą ir institucijų praktiką, kad informacijos laisvė ir žurnalistų saugumas būtų užtikrinti?
Diskusijoje dalyvauja:
dr. Deimantas Jastramskis, VU Žurnalistikos instituto direktorius,
dr. Kristina Juraitė, VDU Viešosios komunikacijos katedros docentė,
Jurga Eivaitė, BNS direktorė,
Liudvika Meškauskaitė, advokatė,
Marielle Vitureau, žurnalistė,
Liutauras Ulevičius, tinklaraštininkas,
Dainius Radzevičius, LŽS pirmininkas,
Linas Slušnys, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkas (jei spės),
žurnalistės, žurnalistai, redaktorės, redaktoriai, tinklaraštininkai.