Lietuvos teatralai gręžiasi į lietuvių literatūros klasiką

Aistros ir ironijos kupino pirmojo „Dėdžių ir dėdienių“ pirmojo eskizo atomazga – Vilniaus mažajame teatre vasarį. Dovilės Berlinskaitės nuotrauka.

Savaitgalį net keliuose Vilniaus teatruose pristatytos klasikinės lietuvių literatūros veikalų inscenizacijos- penktadienį, lapkričio 8 d., Lietuvos nacionalinio dramos teatro žiūrovai išvydo Jono Vaitkaus režisuoto spektaklio „Atžalynas“ premjerą pagal Kazio Binkio to paties pavadinimo dramą, o šeštadienį, lapkričio 9 d. Vilniaus mažajame teatre publikos vertinimui pateikti Gabrielės Tuminaitės režisuotos Juozo Tumo Vaižganto apysakos „Dėdės ir dėdienės“ eskizai.

Gausiai susirinkusią publiką šie spektakliai nukėlė į XX a. tarpukario laikotarpį, kuomet menas skatino skaidraus optimizmo ir pasiaukojimo vertybes. Jos, anot teatralų, aktualios ir šiandien.

Jono Vaitkaus „Atžalyną“ vaidina kelių kartų aktoriai: scenos vilkai Saulius Balandis, Dalia Michelevičiūtė ir Arūnas Sakalauskas bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vaidybos studentai iš režisieriaus vadovaujamo kurso. Spektaklyje atskleidžiama istorija apie pašalintą iš gimnazijos mokinį Petrą, kuris pasiaukojo dėl klasės gerovės ir prisipažino dėl vagystės, kurios nepadarė. Spektaklyje analizuojami žmogaus moralės ir visuomenės etikos klausimai. „Atžalyną“ jau yra statę daugybė Lietuvos ir kaimyninių šalių teatrų, o pirmoji spektaklio premjera įvyko 1940 m. tuometiniame Vilniaus miesto teatre (dabar- Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Jono Vaitkaus „Atžalyne“ vaidina ir jaunieji režisieriaus studentai iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka.

Gabrielė Tuminaitė „Dėdžių ir dėdienių“ siužete kartu su Lietuvos teatro korifėjumi aktoriumi Regimantu Adomaičiu ir jaunosios kartos lietuvių aktoriais ieško pasaulio sielos. Eskizuose pristatyta aistros ir ironijos kupina pirmoji būsimo spektaklio dalis „Mykoliukas ir Severiutė“. Veiksmo centre – kaimo bernelis Mykoliukas ir sodietė Severiutė, kurių meilei trukdo dvariškis Geišė Rapolas, besiperšantis šiai kaimo gražuolei. Anot režisierės, kūrinį publikai pristatyti etapais nuspręsta siekiant žiūrovus paversti savotiškais spektaklio bendraautoriais. Pirmojoje spektaklio dalyje užsimezgusios intrigos atomazga paaiškės 2014 m. vasario mėnesį, kuomet Vilniaus mažasis teatras žiūrovus pakvies į oficialią „Dėdžių ir dėdienių“ premjerą.

Patalpinta: Lietuvoje