Biržai

Baltijos kelias. Plevėsuoja Biržų vėliava (nuotr. A. Seibučio)

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ istorinių tyrimų skyriaus vedėjas Antanas Seibutis sutiko pasidalinti savo žiniomis apie tai, kas vyko Biržų rajone Sąjūdžio metais. Muziejininkas labai džiaugėsi galėdamas cituoti ištraukas iš savo parašyto atgimimo metraščio „100 žingsnių iki Kovo 11-osios“.

Baltijos kelias (nuotr. A. Seibučio)

1988 m. liepos 28 d. Biržuose įvyko pirmasis Roko maršo per Lietuvą koncertas, kuriame dalyvavo grupės Antis, Už tėvynę, Bix. Taip pat buvo svarbus ir garsaus lietuvių skulptoriaus R. Antinio paminklo, skirto žuvusiems už nepriklausomybę, „išėjimas į žmones“. Šis paminklas pastatytas 1931 m. rugsėjo 13 d., sugriautas pokario metais ir užkastas stovėjimo vietoje, aplink įrengtos Raudonosios armijos karių, žuvusių šiame rajone, kapinės. 1988 m. rugsėjo 29 d. paminklas buvo atkastas ir iškeltas.

Mokytojai renka parašus (nuotr. A. Seibučio)

Pirmaisiais Sąjūdžio metais į veiklą įsijungė pedagogai, mokyklos. 1988 m. spalio 16 d. prie „Širvėnos“ kino teatro Biržų mokyklų Sąjūdžio rėmimo grupės pradėjo rinkti parašus dėl Ignalinos atominės elektrinės 3-ojo bloko statybos uždraudimo.

1989 m. minint vasario 16 d., Biržuose vyko šie renginiai: šv. mišios katalikų ir reformatų bažnyčiose; vainikų dėjimas ant karininko Jono Nastopkos kapo; tautinis labdaros vakaras „Širvėnos“ kino teatre; Lietuvos valstybės atkūrimo dienai skirtas mitingas.

Paminklas žuvusiems už Nepriklausomybę ruošiamas iškelti (nuotr. A. Seibučio)