Ar galima filmuoti laidą sostinės Europos aikštėje?

Laidos „Vasara su Asta“ vedėja A.Dudurytė ir prodiuseris E.Žičkus. Nuotr. „Lietuvos ryto“ televizijos stop kadras

Rugsėjo 6 d. Vilniaus Europos aikštėje žurnalistai rengė reportažą (ėmė interviu) laidai „Vasara su Asta“ (vedėja Asta Dudurytė). Kitą dieną po reportažo filmavimo laidos rengėjai sužinojo, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovas sudarė pažeidimų protokolą.

Laidos „Vasara su Asta“ vedėja A.Dudurytė ir prodiuseris E.Žičkus. Nuotr. „Lietuvos ryto“ televizijos stop kadras

Jo autorius sostinės savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Vasiliauskas nurodė, kad „asmuo, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, būdamas atsakingas už įmonės veiklą, t.y. būdamas įmonės direktoriumi, neužtikrino laidos filmavimui būtino leidimo“.

Tad reportažą rengusios prodiuserinės kompanijos UAB „TV Production Team“ vadovas Edvardas Žičkus buvo nubaustas už tai, kad jis reportažo filmavimui prie Vilniaus miesto savivaldybės negavo miesto valdžios leidimo. Savivaldos valdininkai reportažo rengimą traktavo kaip „komercinį renginį“.

Protokole taip pat nurodyta, kad buvo pažeistos Tvarkymo ir švaros taisyklių, patvirtintų Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2011 m. lapkričio 23 d. sprendimu, 21 ir 24.5 punkto nuostatos.

„TV Production Team“ vadovas E.Žičkus teigia: „Visa ši situacija nuo pirmos akimirkos atrodo absurdiška, o kuo labiau giliniesi į jos detales, tuo baisiau darosi nuo minties, kokius žmones į svarbius postus už mokesčių mokėtojų pinigus yra įdarbinusi sostinės savivaldybė“.

E.Žičkus parašė laišką Lietuvos žurnalistų sąjungai: „Gaila, kad jos (Savivaldybės) valdininkai priimdami sunkiai sveiku protu suvokiamus sprendimus akivaizdžiai demonstruoja, kad nėra girdėję apie aukščiausią Lietuvos Respublikos įstatymą – Konstituciją, kuriai jų sprendimai prieštarauja, vadinasi, yra neteisėti. Dar keisčiau atrodo Vilniaus mero svaičiojimai viešoje erdvėje apie siūlomą už mane sumokėti baudą, suskubtą keisti ydingą paties pasirašytą tvarką, burnojimas ant ne objektyviai mąstančių pavaldinių. Tikiu, kad teismas greitai išspręs šį reikalą ir sudėlios visus taškus ant „i“. Nusprendžiau nenuleisti rankų ne dėl baudos, ją sumokėti galėjau akimirksniu, tačiau negaliu tylėti tada, kai įstatymų neišmanantys valdininkai kelia pavojų žodžio laisvei, mėgina trukdyti žurnalistams dirbti ir pagal savo fantaziją interpretuoja žiniasklaidos darbą“.

2012 spalio 11 d. savivaldybės valdininkai administracinio teisės pažeidimo byloje priėmė nutarimą skirti 30 litų dydžio baudą. Nors bauda, atrodo, yra tik simbolinė, tačiau žurnalistai yra įsitikinę, kad priimtas nutarimas ir skirta bauda yra neteisėti ir nepagrįsti. Tam pritarė ir Lietuvos žurnalistų sąjunga, kuri ragino kolegas skųsti tokius valdininkų veiksmus ir ginti teisę rinkti informaciją be jokių išankstinių savivaldybės tarnautojų leidimų „komerciniams renginiams“, kokiais imti vadinami laidų filmavimai.

Lietuvos Konstitucijos 25 straipsnio 2 dalis nurodo, kad žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas. Visuomenės informavimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktas taip pat nurodo, kad kiekvienas asmuo turi teisę rinkti informaciją ir ją skelbti visuomenės informavimo priemonėse.

Skundas dėl paskirtos nuobaudos įteiktas Vilniaus miesto 1-ajam apylinkės teismui. LŽS žada atidžiai stebėti teismo procesą ir ragina žurnalistų bendruomenę palaikyti savo kolegas.

Šaltinis: www.lzs.lt

Patalpinta: Lietuvoje, Naujienos