Gimėme auštant laisvei

Eglė Jociūtė studijuoja Vilniuje, čia žada pasilikti ir baigusi mokslus. Asmeninio archyvo nuotr.

Jau dvidešimt metų, kai esame nepriklausoma valstybė. Tiek pat skaičiuoja ir jaunuoliai, kurie gimė auštant laisvei. Jie pirmieji įkvėpė nepriklausomo oro. Ką jiems reiškia šis kartu su Lietuva praleistas dvidešimtmetis, pakalbėkime su jais pačiais.

Viena iš tokių, jau dvidešimt metų kvėpuojanti laisve, yra kupiškietė Eglė Jociūtė, dabar studijuojanti Vilniuje.

Egle, kaip jautiesi gyvendama nepriklausomoje Lietuvoje?

Jaučiuosi normaliai, nes nežinau ką reiškia būti priklausomiems.

Ar tėvai tau pasakojo savo patirtus išgyvenimus Lietuvoje, kai ji buvo pavergta kitų valstybių?

Pasakojo. Nors daugelio dalykų aš neprisimenu, tačiau jie niekada nesakė, kad jiems buvo blogai.

Tu žengi koja kojon su nepriklausoma Lietuva. Ar tau tai ką nors reiškia?

Reiškia. Galiu tuo didžiuotis, iš dalies. Bet apie tai tikrai dažnai pagalvoju.

Ir kokios mintys užplūsta?

Tiesiog nemanau, kad tai turi didelę reikšmę mano gyvenimui.

Ar sieji savo ateitį su Lietuva?

Taip sieju, nes čia viskas artima.

Nežadi bėgti ir šaukti, kad čia viskas blogai?

Man yra juokinga, kai žmonės taip kalba. Net jeigu taip yra ar būtų, tai dar nereiškia, kad reikia bėgti.

Kaip tavo draugai? Ką jiems reiškia Kovo 11-oji?

Viena draugė didžiuojasi šiuo didžiuliu Lietuvos žingsniu ir gerbia tuos žmones, kurie tai padarė, pasiekė nepriklausomybę. Mano draugams gera būti nepriklausomiems.

Koks būtų tavo palinkėjimas nepriklausomai Lietuvai?

Linkiu toliau išlikti nepriklausomai ir tai puoselėti.

Ovidijus Andraikėnas šiuo metu mokinasi, o įgyta specialybė jam leis saugoti Lietuvos pasienį. Asmeninio archybo nuotr.

Kitas mūsų pašnekovas – Ovidijus Andreikėnas. Nepriklausomos Lietuvos rytą jis sutiko dar būdamas lopšyje. Ovidijus prisipažino, kad nors jis dabar laisvas – neslepia ir nusivylimo.

Ovidijau, tau jau dvidešimt – tiek pat kiek ir nepriklausomai Lietuvai. Ką tau tai reiškia?

Man tai nieko nereiškia. Gyvenu ir tiek.

Nejau nešventi Kovo 11-osios?

Nelabai.

Džiaugiesi, kad Lietuva dabar nepriklausoma?

Taip, džiaugiuosi.

Ar tėvai tau pasakoja ką nors apie tuos laikus, kai Lietuva buvo priklausoma?

Kartais pasakoja.

Klausydamasis pasakojimų nesusimąstai, kad šiandien Lietuvoje gyventi yra geriau?

Taip, kai kuriais atžvilgiais, šiandien gyvename geriau.

Daug tavo amžiaus jaunuolių bėga iš Lietuvos arba bent jau apie tai galvoja. Pateisini juos ar ne?

Šiuo metu aš juos visiškai pateisinu.

Pats taip pat apie tai galvoji?

Taip, aš galvojau apie tai. Jeigu dabar nesimokyčiau, tikriausiai išvykčiau. Šiuo metu nematau didelių darbo perspektyvų Lietuvoje, o sėdėti ir nieko neveikti – nenaudinga.

Tavo palinkėjimas nepriklausomai Lietuvai.

Toliau išlikti nepriklausomai.

Vilnietė Greta Gaigalaitė šiuo metu studijuoja Vilniaus universitete. Ji papasakos, kokios jos nuotaikos šiandien, kai Lietuva švenčia 20 metų nepriklausomybės jubiliejų, kaip minima ši įsimintina data jos šeimoje.

Greta, kartu su Lietuva šiemet skaičiuoji 20 – metį. Ar tau tai daug reiškia?

Taip, aš esu labai laiminga, kad gimiau ir augau nepriklausomoje Lietuvoje.

Ar manai, kad šiandien Lietuva yra tikrai laisva?

Ne visai. Manau, kad kaip tokia maža valstybė, vis tiek būsim nuo kažko daugiau ar mažiau priklausomi, tačiau tik maža dalimi.

Kaip manai, ar per dvidešimt metų Lietuva padarė didelę pažangą?

Taip. Vien įstojimas į Europos Sąjungą daug reiškia.

Kaip mini Kovo 11 – ąją?

Mūsų šeimoje būna šventiniai pietūs. Pati kitaip nešvenčiu.

Ar tėvai pasakoja prisiminimus apie gyvenimą priklausomoje Lietuvoje?

Tėvai ne, bet iš senelių teko girdėti pasakojimus apie gyvenimą tais laikais.

Kokius įspūdžius sukelia išklausyti pasakojimai?

Susidomėjimą. Kadangi pati nemačiau to gyvenimo, atrodo neįtikėtina, kad maistą duodavo tik su kortelėmis ir panašiai.

Ar džiaugiesi, jog viso to neteko patirti, ar vis gi norėtum tai pamatyti savo akimis?

Ne, nenorėčiau. Pakanka pasakojimų.

Yra žmonių, sakančių, kad sovietmečiu gyventi buvo geriau. Ką, susitikus su jais, norėtum pasakyti?

Aš manau, kad jie yra keisti. Nesuprantu jų. Kaip galima sakyti, jog tada buvo geriau?

Kokie tavo planai tėvynėje? Žadi baigti mokslus ir įgytas žinias pritaikyti Lietuvoje?

Žinoma. Jau turiu planų.

Ką norėtum palinkėti nepriklausomai Lietuvai?

Stengtis įgyti dar didesnę nepriklausomybę, tiek politiškai, tiek ekonomiškai.

Džiaugiamės galėdami kvėpuoti laisvai, sakyti savo mintis ir nesulaukti bausmės. Nors nei vienas iš kalbintų dvidešimtmečių nieko neprisimena iš laikų, kai buvo kovojama už laisvę, tačiau visi jie džiaugiasi, kad neteko patirti priespaudos ir nuo pat gimimo gali būti nepriklausomi.