Patarimai, kaip išvengti plagiavimo

Bettyx1138 (Flickr) nuotrauka

Daugelis plagijavimu kaltinamų reporterių teisinasi, jog tai jiems atsitiko netyčia. Technologijos vaidina svarbų vaidmenį aptinkant plagijavimą, tačiau geri įpročiai ir sąžiningo darbo praktika gali padėti išvengti netyčinio plagijavimo. Šiame straipsnyje žurnalistams pateikiami keli patarimai, kaip tai padaryti.

• „Prieš pradėdami ieškoti informacijos, rašykite. Ieškodami informacijos, rašykite. Savų minčių reiškimas savais žodžiais privers jūsų smegenų saviraiškos neuronus dirbti dažniau, negu kartojimo neuronus“ – Kelly McBride
  • Atskirkite surinktą informaciją nuo savo rašyto teksto – nevartokite kitų žmonių žodžių ir rašykite į savo juodraštį tol, kol būsite pasiruošę cituoti iš jo.
  • Naudokite skirtingas spalvas ir šriftus savo tyrimų dokumentams. Tai jums padės greitai atskirti kitų žmonių citatas tekste.
  • Įkėlę naujus duomenis į juodraštį, nedelsdami juos sugrupuokite.
  • Užrašinėdami ranka, perrašydami interviu ar kopijuodami tekstą iš kito šaltinio visuomet rašykite kabutes.
  • Publikuodami straipsnius internete, dėkite nuorodų tiek, kiek įmanoma. Tai stiprins jūsų kompetenciją.
  • Teisingai perrašykite perfrazuotą medžiagą. Tai buvo yra ir bus menas žurnalistikoje. Visuomet patikrinkite, ar jūsų perfrazuotas skyrius sutampa su originalu.
  • Naudokitės ,,Google“ informacija. Plagiatoriai dažnai sugaunami įvedus sakinį ar pastraipą į „Google“ internetinę paiešką. Pasitikrinkite savo darbą internete prieš teikdami jį, jog įsitikintumėte, kad nepamiršote citatų kabučių.

Parengta pagal CJR.

Patalpinta: Naujienos, Pasaulyje