Mėnraštis „Metai“ gruodį pasitiko iki šiol nepublikuotais Juozo Baltušio dienoraščiais

Dar visai neseniai skaitytojus pasiekė paskutinis praėjusių metų kultūros mėnraščio „Metai“ numeris, kuris, anot redaktoriaus Antano Šimkaus, išsiskiria „Juozo Baltušio ženklu“ – jame pirmą kartą išspausdintos autentiškos šio  rašytojo bei visuomenės veikėjo iki pat mirties pildytų dienoraščių ištraukos iš „slaptųjų protokolų“ – „Vietoj dienoraščio“. 25-ųjų Juozo Baltušio mirties metinių proga, rašytojo dukros Ritos Baltušytės sutikimu, dalis jų jau lapkritį pirmą kartą pasiekė skaitytojus. Gruodžio numeryje – šios publikacijos tęsinys, dar keletas iki šiol nematytų dienoraščio ištraukų.

Vyr. redaktorius Antanas Šimkus, Marius Burokas ir Simonas Bernotas. V. Juozaičio nuotr.Vyr. redaktorius Antanas Šimkus, Marius Burokas ir Simonas Bernotas. V. Juozaičio nuotr.

Pasitinkant naująjį numerį, gruodžio 19 dieną, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyva bibliotekos meno erdvėje įvyko jo pristatymas ir susitikimas su kūrėjais: vyr. redaktoriumi Antanu Šimkumi, Simonu Bernotu, Mariumi Buroku, Laura Sintija Černiauskaite. Ištikimų skaitytojų ir literatūros mylėtojų laukė, renginį vedė bei Juozo Baltušio dienoraščių ištraukas pristatė Antanas Šimkus. Šios unikalios, kartais net visas įprastas tuometines sovietinės santvarkos bei gyvenimo tiesas aukštyn kojomis apverčiančios archyvinės medžiagos skaitymus lydėjo rašytojo bei jo giminaičių nuotraukos iš Lietuvos literatūros ir meno archyvo fondų.

Nors gruodžio mėnesio „Metų“ numeris išsiskiria minėtais dienoraščiais, tai ne vienintelis stiprus kūrinys leidinyje. Vienos iš renginio organizatorių, prieš pusę metų prie redakcijos prisijungusios Lauros Sintijos Černiauskaitės nuomone, dar viena gruodžio mėnesio „vinis“ – „stipriai emociškai smūgiuojantis“ įvadinis Mariaus Buroko tekstas „Nivalijos“. Pristatymo renginyje šio straipsnio ištrauka paties autoriaus lūpomis kalbėjo apie tam tikrus dėsningumus, primenančius rato sukimąsi, bei su giliu rūpesčiu vis klausė: „Ar mums bus šviesu?“

Renginio organizatoriai: vyr. redaktorius Antanas Šimkus, Marius Burokas, Simonas Bernotas, Laura Sintija Černiauskaitė. V. Juozaičio nuotr.

Pasakodami apie redakcijos virtuvę organizatoriai teigė, kad stengtasi į vieną numerį sudėti skirtingų kartų autorių kūrinius, kurie sietųsi panašia nuotaika, tematika, turėtų tęstinumą: pasak redaktoriaus Antano Šimkaus „siekiama, kad tekstai kalbėtųsi tarpusavyje“. Šio mėnesio tekstams būdinga bendra tam tikro nutolimo, nesusikalbėjimo nuojauta.

Renginių ciklas „METAI bibliotekoje“ vyksta jau nuo šių metų rudens. Kiekvieną mėnesį vyr. redaktorius Antanas Šimkus kartu su kitais autoriais pristato naujausią Rašytojų sąjungos leidžiamo mėnraščio „Metai“ numerį. Tokias mėnesio sutiktuves ir susitikimus su skaitytojais autoriai rengs iki pat rugpjūčio.

Renginio organizatoriai bei dalyviai. V. Juozaičio nuotr.
Patalpinta: Kultūra, Naujienos