Etnologai: per Velykas reikia ne keliauti, o su šeima sėdėti prie stalo

Velykų laikotarpis nuo seno yra buvimo su artimaisiais laikas, tačiau vis dažniau žmonės pasirenka šį laikotarpį atostogoms ir išvažiuoja poilsiauti. Etnologai tokiam Velykų praleidimo būdui nepritaria ir šventes siūlo praleisti artimųjų rate, o atostogoms pasirinkti kitą laiką.

Velykas derėtų švęsti su artimaisiais. Nuotrauka iš Ingos Budrienės šv. Velykų stalo dekoravimo idėjų albumo.Velykas derėtų švęsti su artimaisiais. Nuotrauka iš Ingos Budrienės šv. Velykų stalo dekoravimo idėjų albumo.

Velykos – krikščioniška šventė, iki šiol minima kaip Kristaus prisikėlimo diena. Paprastai ji asocijuojasi su Velykų kiaušiniais, zuikučiais, Vėlykų bobute, buvimu su artimaisiais, ėjimu į bažnyčią. Tačiau šis laikas puikus ir atostogoms – laisvadieniai, atostogos mokyklose yra gera proga pailsėti ir net išvykti svetur.

Atostogoms renkasi Vėlykų laikotarpį

Nepaisant Velykų tradicijų likti namuose su šeima, vis dažniau žmonės renkasi keliauti ir šventes praleisti kitose šalyse.

Kelionių agentūros Makalius.lt kelionių pardavimo vadybininkės Dovilės Zubytės teigimu, paklausa keliauti per Velykų atostogas yra smarkiai išaugusi palyginti su įprastinėmis datomis.  Žmonės planuoja savo keliones ne tik prieš ir po Vėlykų, bet ir kovo 27-28 dienomis – pirmąją ir antrąją Velykų dieną.

Konsultantė teigia, kad populiariausios dienos šį pavasarį yra nuo pat kovo 22 d. iki balandžio 2 d. Šiam laikotarpiui kelialapių jau nebėra, o paskutiniai nupirkti didesnėmis kainomis. Pasak kelionių agentūros konsultantės, konkrečių velykinių pasiūlymų su temine programa Makalius.lt nesiūlo, tačiau žmonės perka kelialapius į Europos miestus ir į šiltesnius kraštus – Kanarų salas, Maltą, Kiprą, Turkiją.

Šv. Velykų dienomis Europos šalys siūlo renginių, visiškai nesusijusių su šios šventės tematika. Tai Talino muzikos savaitė („Tallinn Music Week“), vyksianti kovo 28 – balandžio 3 dienomis, ir nuo kovo 20 d. iki balandžio 30 d. besitęsiantis bliuzo festivalis Vienoje „Vienna Blues Spring 2016“.

Etnologai siūlo Velykas praleisti su šeima

Kultūros tyrinėtojai tokias šventes, kaip šv. Velykas, siūlo praleisti su artimaisiais prie pietų stalo, puoselėjant tradicijas dažyti ir ridenti margučius, o atostogoms pasirinkti kitą laiką.

Etnologė Gražina Kadžytė apskritai atostogų nepripažįsta, tuo labiau – paremtų šventėmis. Jos manymu, atostogų su šventėmis painioti nereikėtų, tai – nelygintinos sąvokos.

„Atostogos yra atostogos, o šventė yra šventė“, – teigia G. Kadžytė. Reikia šias sąvokas suprasti teisingai ir, svarbiausia, nelaikyti tuo pačiu dalyku. Šventė yra buvimo su artimaisiais laikas, kai puoselėjamos tradicijos, o atostogų praleidimo būdų yra begalė ir žmogus laisvai gali rinktis kiekvieną iš jų.

Etnologas Libertas Klimka ypač akcentuoja šeimos svarbą per šias šventes. Jei žmogus vertina savo šeimą ir tradicijas, L. Klimka šv. Velykas siūlo praleisti su ja. Tai esą dar svarbiau, jei artimieji gyvena toli ir su jais susitinkama retai, kaip dabar yra su studijuojančiais jaunais žmonėmis, retai grįžtantiems į šeimos namus, nes Velykos yra viena iš pagrindinių švenčių, kai yra galimybė aplankyti artimuosius.

„Bet aš nesu ekstremistas“, – sako L. Klimka. Kaip jis pats teigia, ne jam spręsti, ar galima per pavasario šventę vykti atostogauti, ar ne. Jis to nelaiko nuodėme prieš Dievą – L. Klimka pabrėžia atsakomybę prieš šeimą. „Žiūrint, prieš ką tai laikytume nuodėme: ar prieš Dievą, ar prieš šeimą. Prieš Dievą gal ir ne nuodėmė… Bet jūsų šeima – ne amžina“, – priduria etnologas.

Velykas leidžiantiems tėvynėje – įvairūs renginiai

Lietuvoje, o ypač – sostinėje, per šventines išeigines renginių gausu, tačiau tik keli iš jų susiję su šv. Velykomis.

Interneto puslapis www.vilnius-events.lt sostinėje siūlo koncertus vaikams, parodas, tačiau pagrindinė teminė Velykų šventė vyks Rumšiškėse. Antrąją šv. Velykų dieną Lietuvos liaudies buities muziejus siūlys mažiesiems spektaklius po atviru dangumi, kiaušinių dažymo ir aitvarų gaminimo užsiėmimus, verbų ir velykinių stalų ekspozicijas, Velykės ir miško gyventojų pasirodymą.

Šeimyninėms kelionėms kovo 27-28 dienomis oras palankus. Gismeteo.lt duomenimis, Lietuvoje bus saulėta, temperatūra sušils iki 11 laipsnių šilumos.

Patalpinta: Kultūra, Naujienos