Kaip ieškoti informacijos „Facebook‘e“?

Klausimas anaiptol ne kvailas. Informacijos pertekliaus eroje susigaudyti sudėtinga ne tik pavieniams piliečiams, bet ir komunikacijos srities profesionalams. Tad informacijos paieškos strategijų reikia mokytis, o kadangi šioje srityje viskas kinta nepaprastai greitai (pvz., Facebook‘as dar prieš porą metų turėjo dešimteriopai patogesnę paieškos sistemą, nei dabar) – tai verta ir nuolat stebėti naujoves.

Paieškos ir privatumo nustatymai socialiniame tinkle Facebook dažnai kinta.

Šiame tekste pristatysime keletą naudingų informacijos rinkimo socialiniame tinkle „Facebook“ būdų, apie kuriuos sužinojome Globalios tiriamosios žurnalistikos konferencijoje Lillehammeryje (Norvegija).

Paieška socialiniuose tinkluose. Žiniasklaidos dienotvarkėje vis atsiranda naujų veidų ir vardų, apie kuriuos dėl įvairių priežasčių – įvykdytų nusikaltimų, įtartinų ryšių, didelių pasiekimų ar neįprastų talentų – visuomenei tampa aktualu sužinoti daugiau.

Paieškos teikiamos galimybės gali būti lygiai taip pat žalingos kaip ir naudingos – priklauso tik nuo to, kokių tikslų vedamo žmogaus rankose žinios apie tai atsiduria. Kaip pamatysime vien iš „Facebook‘o“ paieškos pavyzdžio, esama rimto pagrindo susirūpinti privatumu internete. Informacijos pertekliaus eroje daugelis iš mūsų nežinome, kad kažkur apie mus klaidžioja daugybė informacijos. Tik žvilgterkite į šį „Creepy“ projektą, kuris į analizę integruoja keletą socialinių tinklų ir tiesiog ant žemėlapio sužymi, kur, kada ir ką apie save pareiškėte. Kitaip tariant, jei esate aktyvus socialinių tinklų internete dalyvis, nebus sudėtinga atsekti kiekvieną jūsų žingsnį.

Todėl prieš pristatant paieškos Lietuvoje populiariausiame socialiniame tinkle strategijas, visgi, dera priminti, jog publikuojant bet kokią surinktą informaciją, būtina paisyti Visuomenės informavimo įstatymo ir žurnalistinės etikos normų.

Žurnalistinius tyrimus atliekantiems kolegoms nepaprastai informatyviu gali tapti socialinio tinklo ryšių nagrinėjimas – kas su kuo pažįstamas, ką sieja draugystė, o ką – romantiniai santykiai ar giminystės ryšiai; kas, kur, su kuo atostogauja, kokiuose viešbučiuose apsistoja, restoranuose vakarieniauja, pramogauja ir panašiai. Savo gyvenimo akimirkomis vartotojus dalintis skatinantis „Facebook‘as“ tiriantiesiems žurnalistams padeda rasti trūkstamą detalę didžiulėje dėlionėje, kurią pasišauta demaskuoti.

Aktualijų žurnalistams dažnai tenka tyrinėti žinomų viešumos veikėjų elgesį, o kadangi į socialinius tinklus politikai, valstybės tarnautojai perkelia nemažą dalį asmeninio bei profesinio gyvenimo, šios žinios vertos ir jų dėmesio. Juk iš socialinių tinklų galime suprasti, kieno ir kokie interesai persikloja. Ypač įdomu tyrinėti politikų pasisakymus per rinkimus, stebėti, kaip skleidžiasi jų argumentavimas, keičiasi nuomonės, kokias sąjungas ir dėl kokių priežasčių jie sudaro.

„Facebook‘e“ savo paskyras susikūrę daug Lietuvos gyventojų, viešųjų asmenų. Reikėtų pasakyti, kad palyginti su „Twitter“ socialiniu tinklu, iš „Facebook‘o“ informacijos pavyksta gauti mažiau. Tą riboja ne tik asmenų privatumo nustatymai, bet ir faktas, kad „Facebooke‘as“ neturi sofistikuotos paieškos sistemos. Tačiau čia, kaip su nemokėjimu rasti informacijos, taip ir su gebėjimu nustatyti privatumo ribas – daug informacijos net ir patiems vartotojams nenutuokiant tampa vieša. Todėl surasti kai ką galima. Pagaliau – galima susidraugauti su norimais stebėti asmenimis arba tapti jų draugų draugais, kas dalį informacijos leidžia pasiekti lengviau. Taigi, kaip gauti koncentruotos informacijos apie tai, ką žmonės veikia „Facebook“ socialiniame tinkle?

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo dominančios „Facebook“ paskyros identifikacinio kodo (vartotojo numerio) paieškų. Visos paskyros turi savo „profile ID“, kuris yra unikalus kiekvienam vartotojui. Sakykime, mums įdomu, ką tinkle veikia garsus politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. Keliaujame į jo paskyrą, nuvedame pelę į dešiniąją lango pusę, spustelime dešinįjį pelės klavišą ir pasirenkame „View Page Source“ (taip, kaip parodyta 1 paveikslėlyje)

Screen Shot 2016-04-16 at 17.32.33

Atidarius kodo puslapį, susirandame (patogiausia – nuspaudus Ctrl+F ir į iššokusį langą surinkus profile_id) unikalų vartotojo paskyros identifikacinį numerį. Tai – skaičiai po dvitaškio. Kaip atidarytas langas atrodo, žiūrėkite 2 paveikslėlyje. Identifikacinis numeris, šiuo atveju, politikos apžvalgininko Rimvydo Valatkos, yra 100009407084810. Įdomumo dėlei – „Facebook’o” įkūrėjo Marko Zuckebergo kodas – 4.

Screen Shot 2016-04-16 at 17.32.45

Šis numeris padės atlikti paiešką, dar žinomą kaip „Facebook Graph Search“. Socialiniuose tinkluose informacija atsinaujina nepaprastai greitai, todėl gan sunku rasti, ką žmonės juose veikė net vakar. Ką kalbėti apie kitus – sunku net ir pačiam po kiek laiko atrasti, ką kur pakomentavai. Paliekamais pėdsakais, pavyzdžiui, apie įrašus, kuriuos dominamas asmuo mėgsta arba kuriuos pakomentavo, vietas, kuriose dominamas asmuo lankėsi, nuotraukas, kurias įkėlė dominamo asmens draugai arba jis pats, galima sekti naudojantis specialiai programuotojų kuriamais įrankiais arba mokantis manipuliuoti paieškos puslapiu. Nuo pastarojo ir pradėkime.

Pirmiausia panagrinėkime internetinio adreso, naudotino paieškai, struktūrą.

Norėdami ieškoti informacijos apie konkretų asmenį, prisijungę prie savo (geriau – ne asmeninės, o specialiai paieškai sukurtos) „Facebook“ paskyros, šitaip pakoreguojame adresą po https://www.facebook.com dedame į dešinę pasvirusį brūkšnelį ir įrašome „search“, paskui – dar vieną pasvirąjį brūkšnelį ir įklijuojame paskyros identifikacinį kodą, o galiausiai – dar vieną pasvirąjį brūkšnelį, ir surenkame žodžių junginį, žymintį tai, ką norime ieškoti. Visa tai parodyta žemiau, po šia pastraipa esančiame pavyzdyje. Pasirinkome įrašyti žodžių junginį „pages- liked“ (vartotojo mėgiami puslapiai).

Screen Shot 2016-04-16 at 17.28.22

Ieškomą objektą (žodžių junginius) galime keisti, pavyzdžiui, į „photos-commented“ (pakomentuotos nuotraukos), „events“ (įvykiai, kuriuose asmuo lankėsi arba ketina lankytis), „groups“ („Facebook‘o“ grupės, kurių diskusijose vartotojas dalyvauja) ir panašiai.

Esama žmonių, kurie jau suradę gan daug galimų paieškos variantų ir juos paskelbę. Rekomenduotinas šis startuolis:http://www.graph.tips (3 paveikslėlis žemiau).

Screen Shot 2016-04-16 at 17.32.57

Į tuščius langelius įklijuojame paskyros identifikacinį numerį taip, kaip parodyta ir spaudžiame GO.

Netrukus paieška atveria naują naršyklės langą, o ten – chronologinis sąrašas įrašų, po kuriais asmuo pakomentavo. Atliekant kitą paiešką, sužinosime, kokiose ir/ar kieno nuotraukose jis buvo pažymėtas, kur ir kada lankėsi ir panašiai. Daugiausia informacijos apie asmenį galime sužinoti, kai esame atsidūrę jo(s) draugų sąraše arba jei jo(s) privatumo nustatymai yra vieši.

Kitas puikus „Facebook“ paieškos mechanizmas inteltechniques.com leidžia atlikti sudėtingesnę paiešką – palyginti ir sugretinti keletą paskyrų – pvz., kokiose nuotraukose asmenys užfiksuoti kartu, kokiose tinklo diskusijose jie kartu dalyvauja, kas yra jų bendri draugai, į kokius renginius jie kartu vaikšto (žr. 4 paveikslėlį)

Screen Shot 2016-04-16 at 17.33.04

Kai turime reikalą su „Facebook‘o“ paskyromis, reikėtų žinoti, jog jos pelės paspaudimo greičiu gali tapti mums nebeprieinamomis. Dėl to reikėtų pasiruošti išsaugoti socialinio tinklo (pagaliau – bet kurio kito interneto šaltinio informaciją), kol ji dar prieinama. Pasirinkite jums patogiausią saugojimo būdą iš šių:

  1. Kopijuoti + Įklijuoti. Pats paprasčiausias, tačiau ne itin patogus vėliau naudoti būdas, prarandama dalis informacijos. Panašiai ir nuotraukas – „Įrašyti kaip..“.
  2. Nufotografuoti ekraną naudojant PrntScr funkciją.
  3. Nufotografuoti ekraną, naudojant naršyklių įskiepius ir/ar programinę įrangą, kuri paprastai yra nemokama (pvz., Google Chrome, Mozilla Firefox). Išsaugoti video medžiagą savo kompiuteryje Mozilla Firefox naršyklėje įskiepijus VideoDownload Helper.
  4. Išsaugoti puslapį kaip PDF dokumentą (parsisiuntus ir išsisaugojus, pvz., doPDF programos nemokamą versiją).
  5. Savo kompiuteryje išsaugoti interneto puslapį (norimame išsaugoti puslapyje spustelime dešinįjį pelės klavišą, pasirenkame Save As../Įrašyti kaip > Lentelėje „file name“ pavadinti saugomą dokumentą pasirinktu vardu, „file type“ geriau rinktis „webpage, complete“ (vietoje „webpage, html only“).

Sėkmės profesionaliai naršant „Facebook‘ą“!

nfStraipsnis yra sukurtas remiantis Globalios tiriamosios žurnalistikos  konferencijos medžiaga. Vizitas į minėtą konferenciją ir šis straipsnis  yra projekto „Lietuvai – globali tiriamosios žurnalistikos patirtis“ dalis. Projektas yra  finansuojamas Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 periodo  Dvišalių Santykių Fondo.