Dainius Radzevičius. Apie vokelius darbe prabilęs žurnalistas turėtų įkvėpti ir kitus

Dainius Radzevičius

Šiandien su nuoširdžiu džiaugsmu ir pagarba perskaičiau gautą elektroninį laišką nuo kolegos, kuris dirba viename rajono laikraštyje, o redaktorius jam ir jo kolegoms dalį atlygio moka grynaisias pinigais, liaudyje vadinamais „vokeliu“. Kolegai jau ima trūkti kantrybė ir nutarė bent su manimi pasidalinti žiniomis apie veikiančią sistemą. Ačiū jam už pasitikėjimą ir drąsos kovoje už pagarbą sau bei kolegoms.

Dainius Radzevičius

Tačiau mane nudžiugino tikrai ne baisi žinia apie žurnalistams mokamus „vokelius“. Tai liūdina. Nudžiugino, kad kolega prabilo man apie skaudulius įkvėptas Marijaus Širvinsko. Kaip žinia, pasak dalies žiniasklaidos priemonių, buvęs savaitraščio „Ekonomika.lt“ žurnalistas Marijus Širvinskas laiške žiniasklaidai pareiškė, kad didžiąją dalį algos dirbdamas šiame leidinyje jis gaudavo vokeliuose. Apie tai plačiau galima paskaityti kaunodiena.lt:

„Aš irgi ėmiau vokelius. Ir ne kartą. Nesididžiuoju ir gėdijuosi: kiekvieną kartą gaudamas nelegalią algą pasijusdavau it rydamas duonos riekę su kirmėlėmis“, – laiške žiniasklaidai dėsto M.Širvinskas.“

Kolega kalba viešai apie blogybes ir gėdinasi dėl tokios veiklos. Todėl verta jį palaikyti ir tikėtis, kad jo gyvenime tokia veikla – jau tik liūdna praeitis. Tiesa, galima drąsiai dvejoti, kad ekonomika.lt – iš tiesų veikia skaidriai. Bent jau man perskaičius kaunodiena.lt cituojamus BNS kolegas, labai aiškiai formuojasi nuomonė, kad šioje redakcijoje – ne viskas gerai:

„Tuo tarpu „Ekonomika.lt“ vyriausioji redaktorė Ingrida Mačiulaitytė BNS tvirtino, kad pati visą atlyginimą šiame leidinyje gauna oficialiai. Paklausta, ar tą patį galėtų pasakyti apie žurnalistus, ji atsakė, kad šis klausimas turėtų būti adresuotas ne jai.“

Sutikime, kad jei net vyriausiasis redaktorius negali drąsiai ir patikimai atsakyti, kaip mokami atlyginimai jo vadovaujamiems kolegoms, tuomet tikėti socialiai atsakingu tokios įmonės elgesiu yra labai labai sunku. Gal net neįmanoma.

Prisipažinsiu, kad ir man yra tekę gauti kiek anksčiau tokių pačių žinių apie minėtą ekonomika.lt. Manau, kad ne tik Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų patikrinti tokias žinias. To tikėjausi anksčiau. Tikiuosi ir dabar. Manau, kad tokius klausimus turėtų svarstyti net Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Juk nešvariais pinigais perkama žurnalistika ir žiniasklaida realiai kenkia sąžiningai dirbantiems. Juos net stumia iš rinkos. O tada jau atsiveria kelias manipuliacinei žiniasklaidai. O tai jau reali grėsmė ir šalies saugumui.

Tačiau galimi tyrimai dėl M.Širvinsko paviešintos informacijos apie ekonomika.lt, tikėtina, gali baigtis „niekuo“ (patikrinti duomenis ir faktus bei juos tinkamai užfiksuoti, praėjus mėnesiams ar metams, dažniausiai yra tiesiog neįmanoma). Nepaisydamas to, jaučiu pareigą viešai pasakyti, jog remiu ir palaikau visus kolegas, kurie viešai kalbės apie sistemines bėdas ir ydas mūsų valstybėje ir net privačiame versle. O jei tai bus susiję su žiniasklaida, ta parama ir palaikymas turi būti keleriopai didesnis. Ir solidarus.

Todėl jei kuris kolega išdrįs netylėti ir kovoti su „vokeliais“ savo redakcijoje, tikrai noriu pasiūlyti visokeriopą paramą. Tikiu, kad ir Lietuvos žurnalistų sąjungos kolegos rems. Ir finansiškai, jei prireiks, taip pat. Jei jau ponia Dalia Budrevičienė išdrįso prabilti apie pono Viktoro Uspaskicho versle buvusius „vokelius“, tai mes, žurnalistai, turime tai daryti dar drąsiau. Ir taip įkvėpti visus kitus žmones. Nes jei mes tylėsime ir susitaikysime su tokia situacija, tuomet tikėtis drąsių darbų iš kitų lietuvių bus sunku. Mes turime įkvėpti žmones ir griauti mitus, kad šešėlis valdo Lietuvą.

Šaltinis: dainius.org

Patalpinta: Naujienos, Žiniasklaida