Ar priimtinas žiaurių vaizdų viešinimas?

Autorės nuotr.

Spalio mėnesį nukauto Libijos lyderio Muammar Kadafi (Muammar Gaddafi) nuotraukos plačiai pasklido po pasaulio žiniasklaidos priemones. Nuotraukose bei vaizdo įrašuose M.Kadafi rodomas su šautine žaizda galvoje.  Tačiau viešinamos nužudyto M.Kadafi nuotraukos įpylė žibalo į ugnį ir ant kojų sukėlė etikos sargus. Nemažai diskutuojama apie tinkamus ir netinkamus viešinimui dalykus.

Daugelis Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos televizijų, prieš rodydamos nukautą M. Kadafį, ekrane uždėjo įspėjimą. Vokietijos kanalas ZDF vakaro žiniose parodė kelis vaizdus, tuomet paminėjo, jog daugiau vaizdų nerodys, nes tai susiję su žmogaus orumu. Tačiau pagrindiniai Ispanijos ir Belgijos transliuotojai neuždėjo jokių įspėjamųjų ar skiriamųjų ženklų. Anot „Reuters“, pastebima tendencija, jog Europos dienraščiai daug intensyviau platino žiaurias nuotraukas, nei jų kolegos Jungtinėse Amerikos Valstijose. Etikos ekspertė Kelly McBride, dirbanti Pointerio institute, žurnalistų rengimo centre Floridoje, teigė, jog Amerikos gyventojai netoleruoja žiaurių paveikslėlių, nepaisant to, kad televizijoje jie nuolat mato labai daug smurto.

Steven Barrett, Westminsterio universiteto komunikacijos mokslų profesorius, mėgino pateisinti šių nuotraukų viešinimą. Jis teigė, jog tai nėra vien aukštų reitingų siekimas, nes M. Kadafi mirtis – istorinis momentas, kurį turėjo pamatyti pasaulis. Jis taip pat prisiminė, jog nuotraukų, liudijančių Osamos bin Ladeno mirtį, stoka lėmė aktyvų vietinių gyventojų klausinėjimą, ar iš tiesų Osama bin Ladenas negyvas. Taigi, profesoriaus nuonome, M. Kadafio mirties nuotraukų paviešinimas ypač svarbus Libijos gyventojams, nes tai leidžia įsitikinti jiems itin aktualaus fakto tikrumu.

Parengta pagal užsienio naujienų agentūrų informaciją