Gal norite nusikelti į Viduramžius?

VU KHF studentų kultūros klubas „Youth Hansa Kaunas“

Vasarai bėgant į pabaigą, paskutines rupgjūčio dienas Nemuno pakrantėje gali pamatyti vaikštant Viduramžių riterius ir damas, taip pat lankininkus, laidančius strėles į taikinius, būrėją, iš kortų kažkam pranašaujančią naują rytojų ar kalvį, pučiantį dumples. Tą dieną čia pat prieplaukoje vyksta kiaulių lenktynės ir Linčo teismas, fakyrai rodo, kaip moka valdyti ugnį, o riteriai – kalaviją. Tuomet Kaunas virsta Viduramžių pirklių miestu, mat čia šurmuliuoja ,,Hanza miesto šventė“, kuri šiemet jau šeštąjį kartą kvies kauniečius ir miesto svečius nusikelti į Viduramžius. Prie šios šventės organizavimo labiausiai prisideda Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto (VU KHF) Viduramžių kultūros klubas ,,Youth Hansa Kaunas“.

Klubo susikūrimo istorija

Klubas buvo įkurtas 2008-ųjų vasarą. Tąsyk į jį susibūrė 20 studentų ir dėstytojų. Šiandien veiklių narių klube – daugiau nei 40, kurie nuolat lanko susitikimus, o į Viduramžių šventę Kaune susirenka virš 80 studentų ir jų draugų.

Paklausta, kodėl susikūrė šis studentų klubas, Rima skuba pasakoti: ,,Pirminė idėja buvo atverti VU KHF pastatus miesto visuomenei per Hanza dienas, mat nuo miesto įkūrimo fakulteto pastatuose gyveno turtingi vokiečių pirkliai, čia veikė senoji Kauno muitinė“. ,,Studentai universitete nuolat keičiasi, tad tenka burtis į klubą, kad vyresni studentai nuolat perduotų patirtį jaunesniems,“ – mano klubo koordinatorė.

Scamnum asinorum

Kaltinamasis mėsininkas iš Magdeburgo teismo (nuotraukoje LŽŪU studentas Marius Danielius).
Vienas pagrindinių šio Viduramžių klubo uždavinių – prisidėti organizuojant kasmetinę viduramžių šventę „Hanza Kaunas“. „Praeitais metais mūsų studentai vedė 3 nemokamas teatralizuotas ekskursijas: „Viduramžių universitetas“, „Viduramžių Kaunas“ ir „Kauno dvasinis gyvenimas“. Taip pat pastatėme Viduramžių moralite spektaklį „Eilinis žmogus“, poezijos spektakliuką „Vagantų poezija“ ir teatralizuotas edukacines programas ,,Lotynų kalbos paskaita“ bei „Magdeburgo teismas“ – prisiminimais ir gausiu indėliu į miesto šventę dalijosi Rima. Be to, šiai šventei buvo pasiūta daugiau nei 70 viduramžių kostiumų, taip pat padėtas statyti Viduramžių miestas Nemuno krantinėje, kuri buvo išpuošta tautinės juostos ornamentais iš spalvotų kvadratėlių.

Klubo nariai susitinka kiekvieną ketvirtadienio vakarą, kartu su jais būna ir įvairių sričių specialistai: mokslininkai, amatininkai, menininkai, tautodailininkai. Viso to esmė – pasidomėti viena ar kita viduramžių kultūros ir gyvensenos sritimi, gauti naujų žinių ir įkvėpimo naujoms edukacinėms programoms.

Nors klubas gyvuoja trečius metus, tačiau čia jau spėjo įvykti linksmų ir nuotaikingų įvykių repetuojant ar improvizuojant. ,,Labai smagu, kad miestiečiai mūsų pokštus priima už gryną pinigą. Pavyzdžiui, lotynų kalbos paskaitose nuolat atsiranda koks ,,profas“, kuris iš pirmo suolo bando egzaminuoti mūsų ,,dėstytojas“. Tokiu atveju merginos specialiai ant pirmo suolo užrašo lotyniškai ,,Scamnum asinorum“, o tai reiškia ,,Asilų suolas…“ – šmaikščius prisiminimus žarsto klubo koordinatorė.

Reprezentacinė fotosesija, skirta pristatyti Kauno miestą ir jaunimo projektus. Jaunimas siekia saugoti ir puoselėti miesto paveldą. Nuotraukos iš asmeninio albumo.

Klubo veikla – lyg žaidimas

Pokalbis su Viduramžių klubo ,,Youth Hansa Kaunas“ koordinatore įrodo, kad klubas yra itin veiklus ir leidžiantis pasinerti į Viduramžius. Finansavimą programoms ir užsiemimams klubas gauna iš remiamų projektų. 2009-aisiais parama gauta iš Kauno miesto savivaldybės nevyriausybinių jaunimo organizacijų fondo, o 2010-aisiais – iš Tarptautinės jaunimo bendradarbiavimo agentūros.

,,Šis klubas studentui leidžia pasireikšti ir tobulinti savo talentus. Tai savotiškas žaidimas, kuriame gali praktiškai pritaikyti savo universitetines žinias. Smagu dirbti su profesionaliais režisieriais ir menininkais. Teatro principai išlaisvina kūrybines galias, plečia asmenines ribas, susikaustymą ir baimę nusišnekėti, improvizuoti,“ – teigė klubo koordinatorė. Ji akcentavo, kad ,,Youth Hansa Kaunas“ – šauni linksmo jaunimo bendruomenė. Tai terpė turėti bendrą kultūringą laisvalaikį, susirasti naujų draugų, pamažu keistis patirtimi ir vienas kitu klube pasitikėti.

Patalpinta: Rašiniai