Kodėl negalima pasitikėti Vikipedija?

Vikipedija interneto vartotojams suteikia milijonus įvairių sričių straipsnių ir dažniausiai yra pati pirmoji paieškų sistemose. Kaip bebūtų, jos patikimumas neatitinka rašto darbų standartų. Vikipedijoje parašyta: „nors kai kurie tekstai yra aukščiausios kokybės, kiti pripažįstami šiukšlėmis… stenkitės suprasti kas yra tikra, o kas ne“.

10 nepasitikėjimo Vikipedija priežasčių:

10. Niekada negalima pasitikėti tik vienu informacijos šaltiniu

Visi daro klaidas. Dauguma žurnalų ir laikraščių turi pataisymų skiltį, kuriuose yra pažymimos ankstesnių tekstų klaidos, o kartais netgi patys objektyviausi rašytojai nebūna visiškai tikslūs, todėl reikia atsargiai vertinti tai, ką skaitome.

Kadangi internete bet kas gali rašyti greitai ir pigiai, visa informacija turi būti tikrinama per kelis šaltinius, nes paieškos tikslas yra tikslinga tam tikros srities informacija.

9. Negalima pasitikėti informacija, kai nežinai kas ją parašė

Tik keli Vikipedijos redaktoriai ir rašytojai skelbia savo tikrus vardus ar informaciją apie save. Tam, kad tinkamai įvertinti informaciją, yra trys klausimai, kuriuos turi sau užduoti. Pirmi du: Kas tai parašė? Kodėl tai parašė? Tokiuose tinklalapiuose kaip Vikipedija to žinoti negali.

8. Rašytojai su privačiais interesais dažniausiai ima viršų

2009 kovą airių studentas Shane Fitzgeraldas Vikipedijoje straipsnyje apie prancūzų muzikantą Maurice Jarre paskelbė išgalvotą citatą. Kadangi citata nebuvo priskirta patikimui šaltiniui, redaktoriai ją pašalino, bet S. Fitzgeraldas ją skelbė tol, kol ji galiausiai buvo patvirtinta.

Studentas buvo apstulbęs, radęs savo citatą kelių pagrindinių dienraščių nekrologuose. Taip pasitvirtino įtarimai dėl abejotinų tinklalapių naudojimo būdų ir Vikipedijos patikimumo.

7. Žmonės turintys privačių interesų kartais turi didelę redagavimo valdžią

Vikipedijos administratoriai turi teisę ištrinti ar uždrausti komentarus ar straipsnius, su kuriais jie nesutinka, ir palaikyti požiūrius, kurie yra jiems artimi. 2003 m. Didžiosios Britanijos mokslininkas William Connolley tapo tinklalapio administratoriumi ir perrašė bei parašė apie 5000 straipsnių, paremdamas klimato kaitą bei globalinį atšilimą. Jis pasinaudojo savo valdžia ir uždraudė 2000 prierašų, kurie prieštaravo mokslininko požiūriui.

6. Kartais pikti įrašai yra sukuriami ir ilgą laiką lieka neištaisyti

Kadangi Vikipedija gali būti redaguojama visų, kas turi internetą, vartotojai gali sukurti melagingus įrašus. Daugelyje atvejų recenzentai greitai pašalina juos, bet pasitaiko, kad tokia informacija Vikipedijoje išlieka labai ilgai.

Pavyzdžiui, buvęs Robert Kennedy padėjėjas John Seigenthaler buvo neteisingai įtrauktas į brolių Kenedžių žmogžudystę savo biografijoje Vikipedijoje. Toks įrašas išliko 100 dienų be jo žinios.

5. Redaktorių skirtingumas

Remiantis 2009m. Wikimedia Foundation apklausa, 87 procentai Vikipedijos redaktorių yra vyrai, kurių vidutinis amžius – 26,8. Vykdančioji direktorė Sue Gardner teigia, kad redaktoriai – tai europiečiai ir amerikiečiai, studijuojantys aukštosiose mokyklose.

Nors daugelis redaktorių yra protingi ir siekia Vikipedijos tikslumo, plati perspektyva yra neįmanoma dėl didelės redaktorių įvairovės.

4. Vikipedijos redaktorių skaičius nesikeičia

Redaktorių, kurie paskelbia bent penkis įrašus per mėnesį, skaičius nustojo augti. Kol kas yra stebima ar esamas skaičius redaktorių gali išlikti.

3. Paprastiems vartotojams tampa sunkiau prisijungti

Remiantis Palo Alto Tyrimų Centro duomenimis pastovi aukšto lygio redaktorių grupė dabar Vikipedijoje turi daugiau valdžios nei anksčiau.

Yra teigiama, kad redaktorių grupė, vadinama „deletionists“ (trynėjai), iš pradžių ištrina, o vėliau užduoda klausimus. Ši grupė sukuria sunkesnes sąlygas vartotojams dalyvauti veikloje bei trukdo Vikipedijai išspręsti redaktorių stagnatikų problemą.

2. Tikslūs dalyviai gali būti nutildyti

„Trynėjai“ Vikipedijoje naudojasi argumentu, kad įrašai yra pildomi iš nepatikimų šaltinių, kurių nepatikimumą nulemia patys redaktoriai.

1. Vikipedija pati tai sako

Vikipedijoje rašoma: „Mes nesitikime jūsų pasitikėjimo“. Tada prideda, kad ji „nėra pagrindinis šaltinis“, nes „kai kurie straipsniai gali būti klaidingi“, todėl „nenaudok Vikipedijos kritiškiems sprendimams“.
„Vartotojai turėtų žinoti, kad ne visi straipsniai yra enciklopedinio lygio, gali vyrauti neteisinga ir kritiška informacija“.

Informacija iš findingdulcinea.com

Patalpinta: Naujienos, Pasaulyje