Kultūra Lietuvoje 2013
virselis

1960 m. kultūros žurnale „Aidai“ kunigas, filosofijos daktaras Andrius Baltinis, norėdamas apibūdinti nusistovėjusią kultūros esmę, rašė: „Jeigu Afrikos džiunglėse koks juodaodis netikėtai rastų lapą su gaidomis iš Beethoveno sonatos, jam tai atrodytų išmargintas dalykas, panašus į beržo tošį. Jei juodaodis gyventų tarp europiečių, jis žinotų, kad tai popierius. Jei atradėjas būtų baltasis, jis žinotų, kad tai gaidos. Jei jis būtų muzikas, tai jam paaiškėtų, kad tai Beethoveno sonata“.

Mūsų – analitinės žurnalistikos magistrančių – supratimu, iš amžių glūdumos atkeliavęs suvokimas apie rimtąją kultūrą Lietuvoje yra geriausiai žinomas tik specialistams ir ekspertams. Todėl mums kilo klausimas: nejaugi be teatro, muzikos, dailės ar kino profesionalų ir jų kritikų niekam daugiau neįdomu, kas vyksta Lietuvos kultūros padangėje.

Mes – „Kultūra Lietuvoje 2013“ autorės – bandėme pasižiūrėti į kultūros spindesį ir skurdą. Nusprendėme kultūrą surasti, atrasti, užčiuopti, pajusti, suvokti ir patirti bei savo akimis pamatyti iš skirtingų pusių. Mums kultūra – labai plati sąvoka, apimanti pačias įvairiausias sritis, sukelianti skirtingas jos interpretacijas bei daranti subjektyvias įžvalgas.

Kultūros ieškojome ne tik koncertų ar teatro salėse, dailės galerijose, bet ir ten, kur buriasi masės, kur telkiasi liaudis, kur dominuoja komercija, o visa tai vadinama popsu. Todėl Fausta, viena iš autorių, gilinosi į šiemet lyg ant mielių augusią lietuviškų kino filmų industriją, o po to keliavo per Lietuvos miestus ir miestelius, stengdamasi įminti mįslę, koks medus į mūsų šalį traukia turistus ir ar turizmas Lietuvoje skirtas užsieniečiams, ar lietuviams. Eglė, kita autorė, leidosi į kelionę po lietuviškas televizijas – ieškojo kultūrinių laidų, o, persikėlusi į kitą ekrano pusę, mynė Lietuvos valstybės archyvų slenksčius, siekdama sužinoti, kaip archyvai, saugodami milžiniškus valstybės kultūros, istorijos, paveldo ir kitokius lobius, juos pristato visuomenei, ar kviečia gyventojus su tuo lobynu susipažinti, o kartu ir mūsų kultūrą pažinti.

Taigi, mielas skaitytojau, jeigu tau kultūra ne tik teatras, dailė, kinas ar muzika, tai šios mūsų atliktos kultūros paieškos, kaip tik tau. Tikimės, kad skaityti bus taip pat įdomu, kaip mums buvo malonu rašyti.

Autorės: Eglė Kolomyjcevaitė, Fausta Mikalauskaitė

Vadovė: lekt. dokt. Jurgita Matačinskaitė