Verbos praeitis ir šiandiena kino juostoje

Rotušės aikštėje rodomas dokumentinis filmas „Šokančios Vilniaus verbos“. Autoriaus nuotr.

Kovo 4–6 dienomis Vilniuje šurmuliavusi Kaziuko mugė atidavė duoklę ir dokumentinio kino mėgėjams. Vėlyvą penktadienio popietę, jau pradėjus spausti šaltukui, Rotušės aikštėje po atviru dangumi įsikūrusiame mugės kino teatre žiūrovams buvo pristatyti du dokumentiniai filmai, skirti šiam kasmetiniam renginiui – „Šokančios Vilniaus verbos“ ir „Kaziuko mugė 2010“.

Filme „Šokančios Vilniaus verbos“ pasakojama apie unikalią, tik Vilniaus kraštui būdingą liaudies dekoratyvinės dailės dirbinių rūšį – Vilniaus verbas. Anot režisierės Jūratės Leikaitės, filmas (kurtas kartu su Valentu Aškiniu) įdomus tuo, kad jame naudojama medžiaga yra ne tik istorinė, bet ir apie verbų gaminimą šiandien. Šiuolaikiškumo taip pat suteikia kone keturiasdešimties Vilniaus dailės ir dizaino kolegijos studentų kurti animaciniai intarpai, kurie atlikti labai skirtingomis medžiagomis bei pagyvina patį filmą. Tai – jau ketvirtas  dailininkės darbas. Ji taip pat yra sukūrusi animacines juostas apie Užgavėnes, Velykas ir Jonines.

Pristatyme dalyvavusi filmo veikėja, Čekoniškių verbų ir buities seklyčios vedėja Janina Norkūnienė sakėsi tikinti, kad verba, kurios istorija siekia kelis šimtmečius, gyvuos ir pritrauks vis daugiau jaunimo prie šio amato puoselėjimo.

Antrajame to vakaro dokumentiniame filme „Vilniaus verbos 2010“, kurtame Rasos Narinkevičiūtės kartu su operatoriumi Vytautu Plytniku, buvo rodoma praeitais metais filmuota medžiaga apie Vilniuje vykusią Kaziuko mugę. Tai jau antras kartas, kai taip įamžinama ši gilias tradicijas turinti šventė.

Vienas iš renginio organizatorių, Vilniaus etninės kultūros centro direktorė Milda Ričkutė, pasakojo, kad idėja įamžinti šventę kilo pamačius 1936-ųjų metų filmą apie Kaziuko mugę. Anot jos, iki šiol šventė buvo dokumentuojama tik pavienėmis nuotraukomis.