1970-ieji ir dabartis

Vilniaus universiteto bibliotekos J. Lebedžio kambaryje nuo rugsėjo 20 d. eksponuojamos 1970 metais, minint 400 metų jubiliejų nuo bibliotekos įkūrimo, įteiktos dovanos. Tai ne tik unikali galimybė susipažinti su išskirtiniais dovanų pavyzdžiais, bet ir pajusti tuometinę daiktinės simbolikos reikšmę bei patenkinti smalsumą – o kaip buvo tais gūdžiais 1970-aisiais?

Šiemet Vilniaus universiteto bibliotekai sukako 440, todėl pradinė parodos mintis, kilusi rankraščių skyriaus vedėjai N. Šulgienei, buvo pateikti 440 eksponatų. Nors kol kas sumanymas neįgyvendintas, eksponuojamos dovanos pasižymi originalumu bei istoriškumu.

Biblioteka saugo tris išskirtines knygas – dovanas – M. Minucii „Felicis Octavius Cum integris omnium Notis ac Commentariis, novaque Recensione…“ , išleistą 1652 m., pirmąjį spausdintą Rusijos teisės sąvadą, padovanotą Maskvos valstybinio M. V. Lomonosovo universiteto M. Gorkio mokslinės bibliotekos bei Petrozavodsko universiteto bibliotekos epinės poemos Kalevala 1970 metų leidimą, įteiktą Karelijos beržo dėžutėje.

Didžiausias eksponatas – grafiko G. Šlektavičiaus sukurta medžio skulptūra ,,Moterys”; šalia jos išdėlioti egzotiški B. Lukavičiaus padovanoti Australijos bei Naujosios Zelandijos aborigenų drožiniai ir bumerangai.

Iš dovanų kolekcijos išsiskiria Tartu universiteto bibliotekos dovana: prof. G. E. Grodeko, Vilniaus universiteto bibliotekos vadovo, 1804–1824 m. laiškų, rašytų pirmajam Tartu universiteto bibliotekos direktoriui prof. K. S. Morgenšternui, kopijos.

N. Šulgienė atskleidė, jog parodoje neeksponuojama daug originalių 1970 metais gautų sveikinimų, dekoratyvinių grybukų, pliušinių meškinų ir kitų dovanų. Tačiau be proginių medalių, lietuvaičių statulėlių galima pamatyti vieną keisčiausių eksponatų – Moldavos konjakų rinkinį.

Paroda surengta norint parodyti Vilniaus universiteto bibliotekai padovanotus vertingus bei originalius daiktus. Pasak parodos organizatorės, eksponatų paruošimas sąlygojo apmąstymus, kas atsitiks su šiomis dovanomis ir kur keliaus prieš keturiasdešimt metų gautos vertingos knygos.

Paroda vyks iki lapkričio 15 d.

Patalpinta: Lietuvoje, Naujienos