Vartok atsakingai

Redakcijos žodis

1996 metais išleistame rašytojo ir žurnalisto Čako Palaniuko (Chuck Palahniuk)  romane „Kovos klubas“ galime rasti šią mintį: „Yra stiprių jaunų vyrų ir moterų, ir jie nori paaukoti kam nors gyvenimą. Reklama verčia šiuos žmones vaikytis mašinų ir drabužių, kurių jiems nereikia. Ištisos kartos užsiima darbais, kurių nekenčia, tik todėl, kad galėtų nusipirkti tai, ko jiems iš tikrųjų nereikia.“ Šiandien mes – tie jauni vyrai ir moterys, kurie jau net nebesusimąsto, ar jie tapo daiktų vergais ar neprarado saiko vartodami. O gal mes tapome priklausomi?

Nors romano veiksmas vyko Jungtinėse Amerikos Valstijose ir prieš daugiau nei 17 metų, šiandien besaikio vartojimo problema niekur nedingo, priešingai, tik dar labiau paaštrėjo. Juk kai visko pagaminama daugiau, vartoti norisi dar daugiau. Tai ne tik nereikalingų daiktų pirkimo manija.

Nebesusimąstome, ką ir kiek valgome, nebeatkreipiame dėmesio į laiką, kuris dingsta sėdint prie kompiuterio ekrano. Ar toks ir bus mūsų likęs būsimas gyvenimas? Kai tikslas – kuo daugiau suvartoti, o girsimės ne savo pačių pasiekimais, o sukauptais daiktais? Kokie žodžiai bus iškalti ant mūsų antkapių? Gal – Jis buvo puikus vartotojas ir kaupikas? Nesinori tikėti.

Infojazz projektas suteikė mūsų redakcijai galimybę daugiau nei mėnesį sekti savo bei visuomenės elgesį ir atsakyti į klausimą: „Ar esame atsakingi vartotojai?“

Būkime nuoširdūs, vargu ar dažnai savęs to klausiame, vargu ar išvis apie tai susimąstome. Mini žurnalistiniai tyrimai, interviu ir apklausos parodė, kad lietuviams vartojimo tema aktuali, tačiau netolimoje praeityje patyrę daug sunkumų, taip pat pasižymėdami taupumu ir ryžtu daug, sunkiai dirbti, pinigų vėjais nelaidome ir stengiamės valdyti savo norus bei poreikius.

Tai geras ženklas, leidžiantis mums lengviau atsikvėpti. Bent jau kol kas mūsų šaliai vartojimo katastrofa negresia.

Projekto vadovė:
lekt. dr. Jolanta Mažylė

Projekto koordinatorės: Agnė Pakėnaitė, Monika Visockytė

Projekto iliustratorė: Emilija Poškytė

Rašto raiška:
Vadovė: lekt. dr. Jolanta Mažylė
Vaida Daiginaitė
Ieva Juodeikienė
Dalia Kavaliauskaitė

Garso raiška:
Vadovas: lekt. Arturas Laskauskas
Vytenis Miškinis
Rūta Staniulytė
Adomas Šimkus

Vaizdo ir garso raiška:
Vadovas lekt. dr. Andrius Gudauskas
Justinas Arlauskas
Gintarė Bakūnaitė
Agnė Pakėnaitė
Emilija Poškytė
Ineta Veršickytė
Monika Visockytė