Ketvirtadienio biblioteka

Portretas

Jaunimas ir knygos šiandien, jaunimas ir knygos ateity

„Ką (ar) skaito jaunimas?“ Toks klausimas buvo iškeltas viename iš Vilniaus knygų mugės organizuotų forumų. Jo vadovė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, rašytoja Vanda Juknaitė diskutavo su …

Apie ateitį, kuriai reikia gerai pasirengti

Susitikimas su Ernestu Parulskiu Vilniaus knygų mugėje buvo nervingas it trūkčiojantis kairės akies nervas, mat diskusija „Kodėl Lietuvos leidėjai nebijo skaitmeninių knygų?“ neįvyko. …

Visą gyvenimą ieškantis tiesos apie Dievą

Suspenduotas kunigas, sukūręs šeimą ir 12 metų praleidęs Amerikoje nusprendė sugrįžti į gimtąją Lietuvą. Nepaisant to, jis iki šiol kupinas abejonių dėl religinių tiesų teisingumo. Manote, taip nebūna?

Nepaskutinio lietuvių fantasto atodūsis

Vaikščioti po kasmetinę Vilniaus knygų mugę visuomet malonu: aplinkui būriuojasi inteligentiški žmonės, skamba muzika, o akys net raibsta nuo knygų gausos. Knygų mugėje galima sutikti žymius žmones …

Kartoteka

Bibliotekų ateitis knygų mugės lankytojų akimis

Kas yra biblioteka šiandien? Ko ten ieškome, ką randame? Kokia jų ateitis šiuolaikiniame skaitmeninės informacijos pasaulyje? Būtent tokie klausimai kilo vaikščiojant po „Litexpo“ parodų rūmus …

Kaip už daugiau gauti mažiau?

Pirmąją Knygų mugės dieną įvyko Vilniaus universiteto bibliotekininkų konferencija apie tai, kaip pasiekti daug, išleidžiant mažai. „Daugiau už mažiau“ konferencijos tikslas – pristatyti Vilniaus universiteto bibliotekos (VUB) tinklaraščius …

Paroda Eugenijaus Karpavičiaus atminimui

Šiais metais vykusioje Vilniaus knygų mugėje Eugenijus Karpavičius nebestovėjo prie stendo, pristatinėdamas savo apipavidalintas knygas. Šiemet vyko jo knygų ekspozicijos „In memoriam: Eugenijus Karpavičus“ atidarymas …

Kietas viršelis: Archyvas

Knyga Juozo Miltinio asmeninei bibliotekai įamžinti

Juozo Miltinio palikimo studijų centre Panevėžyje yra saugomi 3439 leidiniai. Režisierius skaitė originalo kalba, todėl lietuviškų knygų jo kolekcijoje nedaug. Įvairiomis kalbomis išleistos teatro, filosofijos, meno …

Knygoje Klaipėda prikelta naujam gyvenimui

„Klaipėda yra moteriškos giminės miestas ir knygas apie moteriškos giminės miestą turėtų rašyti moterys“, – taip kalbėjo rašytojas ir Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos vadovas Juozas Šikšnelis …

Knyga, teigianti tapatumą ir gyvą istorinę atmintį

Idėja išleisti knygą „Europos istorijos: lietuviškoji patirtis“ kilo pernai gegužės mėnesį Vilniuje vykusios konferencijos, pavadintos „Europos istorijos“, metu. Tai buvo jau 22 „Kultūros barų“ susitikimas …

Tarp Makiavelio ir Markso

Tarptautinių žodžių žodynas makiavelizmą apibrėžia kaip politinę doktriną, tikslui pasiekti rekomenduojanti bet kokias priemones – klastą, veidmainystę. Tačiau Renesanso epochos filosofas Nikolas Makiavelis buvo įsitikinęs …

Kietas viršelis: Ateitis

Vadovėlio „Elektroninis verslas“ pristatymas

Informacinis amžius pasižymi didele kaita ir galimybėmis. Gauname daugiau informacijos per dieną nei mūsų seneliai per metus. Mūsų elgesį ir net gyvenimo būdą vis labiau veikia internetas: pramogų, bendravimo …

„Iš patarlių aruodo“ – knyga, suteiksianti vaikams krislelį išminties

Vasario mėnesį parodų rūmuose prasidėjo vienuoliktoji Vilniaus knygų mugė. Šiame renginyje naujausiais literatūros kūriniais besidomintys žmonės galėjo rasti …

Kietas viršelis: Išpažintis

Septyni poezijos burtažodžiai

Konferencijoje „Naujoji Romuva“ ir „Nemunas“: Poezija kaip bendravimo būdas buvo pristatytos naujos septynių poetų knygos, išleistos „Naujosios Romuvos“ ir „Nemuno“ leidyklų. Be poetų, konferencijoje dalyvavo ir minėtų kultūrinių leidinių …

Virginija Kavaliauskienė: „Jau buvau subrendusi knygai“

„Valstiečių“ laikraščio priedo „Šeštadienis“ redaktorė, žurnalistė Virginija Barštytė–Kavaliauskienė ryžosi naujam iššūkiui – ji nusprendė rašyti knygą apie kunigo Edmundo Atkočiūno gyvenimą …

Andrius Užkalnis lietuvius supažindina su Anglija

Anglija – šalis, kuri lietuvių vaizduotėje yra susiformavusi iš istorijos, Agatos Kristi ar Čarlzo Dikenso romanų, pažįstama iš kelionių ar bent žinoma iš ten gyvenančių Lietuvos emigrantų pasakojimų …

(N)Esame be knygų

Šiuolaikinis bibliotekininkas – visuomenės nepripažintas

Užeinate į tylią patalpą, užuodžiate dulkių kvapą, girdite popieriaus lapų šnaresį, tūkstančiai įvairiaspalvių, įvairių formų ir dydžių nebylių būtybių žvelgia į jus. Tai – biblioteka, o būtybės – knygos. Įsivaizduokite …

Šio amžiaus liga – neskaitymas

Vilniaus knygų mugė yra vienas iš daugiausiai lankytojų pritraukiančių LITEXPO renginių. Atrodytų, kad Lietuva gali džiaugtis gyventojais, kuriems rašytas žodis vis dar yra vertybė, o tekstas – viena iš pagrindinių kūrybingumo išraiškų …

Redakcijos žodis

Knyga – materija. Gali išplėšti puslapį ar pusę, jei jis bus šio to vertas. Gali atskirti knygą saldainio popierėliu, plauku, nepagarbiai užlenkti puslapio kamputį. Manekenės knygas nešioja ant galvos, poetai prie širdies, moksliukai glėbyje, bet paprastai jos guli namuose arba bibliotekose.

Jau vienuoliktąjį kartą vykstanti Vilniaus knygų mugė, kaip lietuvių liaudies dainose apdainuojamos marios, į kurias suplaukia ne tik švento pažinimo vandens ištroškę piliečiai, leidėjai, kūrėjai, kompanijos, bet ir svečiai iš užsienio. Įsitikinome, jog knygų lietuviams reikia, ir skaityti jie mėgsta. Mokamai ar nemokamai – kitas klausimas.

Ketvirtadienis Vilniaus knygų mugėje – Bibliotekų diena, skirta specialistams, tačiau mes pabandėme pažvelgti į biblioteką ne tik kaip į instituciją, kuri sparčiai kinta, kurios funkcionalumą galbūt mažina elektroninių knygų leidyba, senųjų skaitmeninimas.
Pažvelgėme į Biblioteką, pamiršę, jog mes modernūs XXI amžiaus žmonės, turintys smarkiai bėgti, kad išliktume toje pačioje vietoje. Pažvelgėme į Biblioteką kaip į savotišką Bažnyčią, ne tik dėl didžiosios B žodžio pradžioje, bet ir dėl sakralumo, kurį gimdo jos pačios ramybė ir menkos triukšmo drumzlės – kuklūs skaitytojų kosčiojimai ir nedrąsūs trypčiojimai. Čia altoriumi tampa tos pačios knygų lentynos, kai priklaupiame ieškodami Ž raidės. Kur išpažintį gali atlikti bet kokiam sutiktam žmogui anapus lentynos, pro mažus plyšelius tarp knygų, tyliai belsdamas į nugarėles, tarsi į savo krūtinę, į nepažinimo ir tingulio veidus. Čia seilės nuo verčiamų puslapių kampučių gali tapti švęstu vandeniu, o pati knyga – šventu raštu. Čia net tikėjimas liberalus. Paėmus ostiją mėnesiui, savaitei, dienai, paliekama teisė melstis kur tik nori – namuose, troleibuse, kad ir tualete, bet kokia forma – manekenėms ant galvos, poetams prie širdies, moksliukams glėbyje.

Tačiau kas tada, kai nebebus įmanoma paliesti čežančių, šlamančių, kuždančių mūsų šventų raštų puslapių? Maldos ir mišios priešais ekraną?

Ne, mes jokiu būdu ne prieš technologijas. Tik ar spėsim susilopyti valtis, prieš paskęsdami savo pačių seilių jūroj iš didžiulio noro paseilėti knygų kampučius, kad perverstume kitą puslapį?

Redakcija:

Aurimas Abišala
Mindaugas Aušra
Laura Bagdžiūnaitė
Živilė Barkauskaitė
Kristina Belikova
Jogintė Bučinskaitė, redaktorė
Gintarė Dagytė
Aistė Dzikaitė
Gabrielė Gedvilaitė
Agnė Grinevičiūtė, kalbos redaktorė
Asteras Gurevičius, grafikos redaktorius