Ex Libris

„Šokolado“ autorė Joanne Harris: aš visada norėjau rašyti

Ilgąjį penktadienį mugės lankytojų laukė ne vienas intriguojantis susitikimas. Vienas jų – su garsia britų rašytoja, romanų „Šokoladas“, „Gervuogių vynas“, „Ledinukų bateliai“ autore Joanne Harris, dėl kurios atvykimo į Lietuvą leidykla „Versus Aureus“ tarėsi net ketverius metus. Valandą su skaitytojais bendravusi autorė nevengė pokštų ir atsakymų net ir į asmeniškus klausimus. …

Knygų pasaulyje

Knygos per žmones apie žmones

11-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje leidykla „Laisvos valandos“ pristatė aštuonis leidinius apie Lietuvoje žinomus žmones. „Mes tyrėme užsienio rinką, ten apie žinomą asmenį turi būti išleistos kelios knygos. …

„Vėjo namuose“ gyvena trieiliai

Tik 17 skiemenų. Háiku. Šis žanras yra japoniška eilėraščių forma, paplitusi po pasaulį ir pamažu tampanti, o gal jau ir tapusi globalia. Net ir Lietuvoje prieš trejus metus buvo vykdyta akcija „Haiku Vilniui“ …

S. Parulskis: nuo vaikystės esu poetas ir egoistas

Kaip visada ironiškai, nebijodamas pasijuokti iš savęs poetas, dramaturgas, kritikas Sigitas Parulskis pristatė poezijos knygą „Pagyvenusio vyro pagundos“. Renginio metu Sigitas Parulskis skaitė savo poeziją …

Monografija Radvilų tėvonijai

Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyta 2009 metų Nacionalinės mokslo pažangos premijos laureatų prof. dr. Albino Kuncevičiaus, prof. dr. Rimanto Jankausko ir doc. dr. Rimvydo Laužiko kolektyvinė mokslinė monografija „Radvilų tėvonija Dubingiuose“ …

„Aukuras Salduvei“ – knyga padėsianti atgaivinti piliakalnį

1 metro ir 26 centimetrų aukščio, 90 centimetrų pločio bei 25 centimetrų storio knyga, sverianti 113 kilogramų, netrukus bus įrašyta į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausia ir sunkiausia knyga. …

Psichologijos vaidmuo šiandien

Netikėtu raginimu apsikabinti su šalia sėdinčiuoju ir pastarajam pasakyti: „Labas, mielasis, malonu tave šiandien čia matyti“ prasidėjo knygų leidyklos „Vaga“ surengta diskusija apie psichologijos svarbą …

Žvilgsnis į užsienį

Švedijos detektyvų karalienė su publika nekoketuoja

Švedijos detektyvų karaliene tituluojama Karina Alvtegen susitiko su Lietuvos skaitytojais. Pasaulinio pripažinimo sulaukusi rašytoja yra gerai žinoma ir mūsų šalyje. Jos kriminaliniai romanai „Dingusi“ …

„Marškinėliai ir kostiumai“ – kaip uždirbti kuriant?

Į salę nebetelpantys žmonės bei gausybė klausimų autoriui – taip būtų galima trumpai apibendrinti Deivido Parišo (David Parrish) knygos „Marškinėliai ir kostiumai” pristatymą. Tai buvo vienas iš daugiausiai …

Knygų mugėje – ne tik knygos

Diskusija „Politika ir velnias“

„Diskusijų klube“ vykusiuose debatuose prieštaringu pavadinimu „Politika ir velnias“ polemizavo filosofas, humanitarinių mokslų daktaras, politologas Alvydas Jokubaitis ir seimo narys, klasikinės filologijos docentas …

Knygų mugėje kvepėjo pomidorų sriuba

Lietuvą apėmęs kulinarinių knygų bumas neaplenkė ir 11-osios tarptautinės Vilniaus knygų mugės. Be tradiciškai pristatomų grožinės literatūros kūrinių, čia, specialiai įrengtame „Gurmanų susitikimų kampe“ …

Vytautas Ažušilis: ateinu čia ne uždirbti

Vytautas Ažušilis – ekonomistas, habilituotas socialinių mokslų daktaras, vienas iš penkių skaitomiausių rašytojų Lietuvos bibliotekose. Septintą kartą knygų mugėje dalyvaujantis rašytojas su skaitytojais bendravo …

Nepažinęs Lietuvos nevažiuok į Antananaryvą

Filosofiškai apie kūrybą

„Pagamintas 1986-aisiais. Nakties tamsą išvydo spalio 23-ąją. 2005-aisiais baigė Pasvalio Petro Vileišio gimnaziją ir paslaptingai persikėlė į Vilnių, kur šiuo metu galima jį, visą tokį stipriai paslaptingą, sutikti viešajame transporte …

Šilumą dalinantis poetas

Dažnai žmonės nesusimąsto, kiek laiko reikia geram eilėraščiui, apsakymui, romanui parašyti. Yra poetų, kurie vieną eilėraštį kuria pusmetį, tačiau lieka neįvertinti, nes paprastam žmogui kūryba atrodo elementarus …

Ant supynių

Kaip žodis tampa vaizdu

Šiemet Knygų mugėje, šeimos renginių salėje, vėl buvo galima sutikti garsųjį vaikiškų knygelių iliustratorių, Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių pripažintą rašytoją, antrus metus iš eilės tapusį Metų knygų laureatu …

Kelionėje po knygų šalį

Nuo šurmulio, nesibaigiančių grūsčių geriausiai buvo galima pailsėti ketvirtojoje salėje, kur „Vilniaus knygų mugėje 2010“ vyko renginiai skirti visai šeimai. Vos įžengus į erdvią salę, pasitinka skambančios fleitos garsai …

Trumpai

Redakcijos žodis

Ex libris – lotyniškas žodis, reiškiantis žymą, rodančią knygos nuosavybę, paplitęs renesanso laikotarpiu. Dabar jis įgavo kitą reikšmę – šiais laikais ne žmogus žymi knygą, o knyga žmogų.

Austrų rašytoja Marija Ebner-Ešenbach sakė, jog gera knyga turi daugiau tiesų, negu jos autorius ketino aprašyti. Kurdamas rašytojas tekstą laiko savu, tačiau išleidus kūrinį, jis tampa visų. Skaitydami tą patį kūrinį skirtingi žmonės randa tai, ko jiems labiausiai reikia. Kitos tiesos atsiveria skirtingai interpretuojant tekstą.

Nepažinta knyga tėra „baltos lankos“ ir „juodos avys“, o netikėtai pakliuvusi į rankas, ji gali gyvenimą pakreipti kita linkme, pakeisti pasaulėjautą. Knyga visada buvo ir bus dvasinio tobulėjimo šaltinis, kurio žmogus visuomet siekė ir sieks.

Knygos paliekamas ženklas – ne vizualiai matoma žymė, o potyrių kupinas kelias, kurį pasirenkame paimdami ją į rankas. Knyga keičia žmogaus gyvenimą: formuoja ir plečia pasaulio sampratą, teikia jai atspalvių, kurių nemanėme esant ir neįsivaizduojame gyvenimo be jų po skaitymo. Tai, ką atrandame skaitydami, tampa potyrių žymėmis, kurios esti mumyse, mums to nežinant, daro įtaką sprendimams, pasirinkimams. Tylus knygų tiesų žinojimas lydi mus visada, tik mes pamirštame jų kilmę, jos tampa mūsų dalimi. Būtent tada knygos ir pasiekia savo tikslą, kai jų tiesa nėra tik popieriaus lape išbarstyti žodžiai, o tampa kažkieno savastimi.

Nuomonės

Penktadienį 11-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje buvo „Ilgasis penktadienis“, kuris truko net 11 valandų. Į mugę atvykę žmonės labiausiai džiaugėsi žemomis knygų kainomis. Visi pašnekovai vieningai tvirtino, jog knygų mugė jiems paliko gerą įspūdį, todėl jie čia veikiausiai sugrįš į ją kitąmet.

„Į knygų mugę atvykau ir pažiūrėti ir apsipirkti. Tikiuosi tiesiog gerai praleisti laiką. Šių metų knygų mugė palieka gerą įspūdį, nes daug vietos, nereikia stumdytis, eini laisvai, viską matai. Žinoma, labai jaučiasi ekonominė krizė, nes yra daug nukainavimų, bet aš dėl to džiaugiuosi. Galima už mažą kainą įsigyti tikrai puikią knygą. Labiausiai mane žavi vyresnioji karta. Jie yra tikrieji knygos mylėtojai. Žmogus ateina į mugę ir perka knygas iš pensijos. Aš labai mėgstu skaityti knygas, tačiau joms jau beveik nebeturiu laiko, todėl stengiuosi įsigyti knygas, kurios turi ilgaamžę vertę, pavyzdžiui enciklopedijas. Romanų jau tikrai nebeperku“, – muzikologė Zita Kelmickaitė.

„Knygų mugėje esu pirmą kartą. Kol kas renginys palieka tikrai gerą įspūdį. Knygų pasirinkimas labai didelis. Kainos kur kas žemesnės nei knygynuose. Esu pedagogė, todėl atėjau pasižvalgyti mokyklinių knygų, pratybų“, – pedagogė Lina.

„Knygų mugėje lankausi trečius metus iš eilės. Šiųmetė mugė atrodo šiek tiek mažesnė už praėjusią, tačiau vis tiek labai įdomi. Knygų kainos labai geros. Remarko kūrinį nusipirkau vos už 19 litų, manau, kad tai tikrai maža kaina“, – vadybininkas Gytis.

„Knygų mugėje lankomės jau ketvirtus metus iš eilės. Šiais metais iš esmės mugėje nėra nieko naujo. Labai patinka, kad stendų išplanavimas yra toks pat kaip pernai. Mes ieškome knygų apie meną baigiamajam bakalauro darbui, tačiau sekasi sunkiai, nes čia jų nėra daug. Teks keliauti į knygynus. Paradoksalu, tačiau kainos mažos, o tinkamų prekių nerandame“, – studentės Eglė ir Giedrė.

Redakcija:

Gytis Kapsevičius
Rasa Kregždaitė
Miglė Kriaučiūnaitė
Vita Ličytė
Tadas Litevka
Erika Mackevičiūtė
Arnas Mazėtis
Lina Motužytė
Marius Mozūraitis
Liūnė Naujikaitė
Eiviltas Paraščiakas
Edgaras Pulkovskis