Vilniuje – Afrikos ritmai

Arūnas Rudavičius susirinkusiesiems demonstruoja Djembe ritmus.

Pravėręs Vilniaus universiteto Tarptautinėje verslo mokykloje esančios salės duris, pamačiau sujudimą. Vaikinai ir merginos puslankiu dėliojo kėdes, kai kurie delnais mušė sau į kelius, bandydami išgauti ritmus. Visi laukė bandomosios perkusinių instrumentų pamokos, organizuojamos dviejų entuziastų Mariaus Elliko ir Arūno Rudavičiaus. Tai projekto Bugnupamokos.lt pradžia.

Vaikinai prieš šešerius metus panoro groti įvairiais mušamaisiais instrumentais. Ne kartą keliavo po Lietuvą su savo pirmąja perkusininkų grupe No Silence Orchestra (Ne tylos orkestras). Mariui teko groti ir su Arkadijumi Gotesmanu – vienu garsiausių Lietuvos perkusininkų. Plačiau apie vaikinų aistrą būgnams sužinosite garso ir vaizdo pasakojime.

Nors pamoka turėjo prasidėti šeštą valandą vakaro, Marius, nešinas tradiciniais Afrikos būgnais – Djembe (Džembė), pasirodė gerokai vėliau. „Madingai vėluoju“, – šyptelėjo mokytojas.

Vos tik instrumentai buvo išdėlioti – susirinkusieji tuoj pat čiupo juos mušti, kas kaip mokėjo. Tačiau perkusininkai įsismaginusius mokinius nutraukė ir liepė atlikti keletą pratimų. „Šis pratimas padės jums geriau pajausti ritmą“, – aiškino Marius.

Sustoję ratu visi turėjo ploti ir trypti. Iš pirmo žvilgsnio lengvas ir daugumai šypseną kėlęs pratimas sekėsi ne visiems, tad greit žvilgsniai nuo būgnų nukrypo į pėdas, mėginant pataikyti į taktą.

Pasibaigus trypimams ir plojimams atėjo metas susipažinti su instrumentais.
„Būgnas yra apeiginis instrumentas, skirtas išreikšti jausmams“, – pasakojo Marius. Vaikinai aiškino, kad būgnų mediniam korpusui aptraukti tradiciškai naudojama ožkos oda. Taip yra todėl, kad Djembe gimtinėje Afrikoje šis gyvūnas yra labiausiai paplitęs. O būgno skambesys reguliuojamas įtempiant arba atleidžiant virves.

Arūnui ėmus demonstruoti pirmuosius ritmus, mokiniai žvalgėsi, kaip sekasi kitiems, lygino savo sugebėjimus. Iš pradžių patalpą užpildžiusi kakofonija po truputį ėmė panašėti į ritmą, o po pusvalandžio gimė ir pirmosios melodijos. Pamatyti, kaip atrodo Djembe būgnai, ir išgirsti melodijų galite pažiūrėję vaizdo reportažą.

„Turbūt jums jau skauda rankas“, – pamokos pabaigoje juokavo Arūnas, pamatęs pavargusius susirinkusiųjų veidus. Jis užsiminė, kad mokantis groti pirštai visada skauda, kartais net pradeda kraujuoti, todėl nereikia išsigąsti.

Pasak mokytojų, kad galėtų jaustis pramokusiu groti, vienam pakanka mažiau, kitam prireikia daugiau pamokų. Tačiau svarbiausia – rasti savo mėgstamą ritmą, kurį vėliau galima aplipdyti vis kitomis melodijomis.

Patalpinta: Rašiniai