Izraelyje žodžio laisvė ribojama įstatymo

Nuotrauka iš Flickr.

Nacionalinei Izraelio žiniasklaidai įsakyta tylėti ir netęsti tyrimo apie žurnalistės, buvusios karininkės, namų areštą dėl tariamai paviešintos valstybinės informacijos nužudyti ieškomus Palestinos kovotojus.

Toks teismo nuosprendis buvo pateiktas žiniasklaidai valstybėje, kuri didžiuojasi savo nevaržomo žodžio laisve. Televizijos naujienų kanalas ir centro–kairiųjų laikraštis „Haaretz“ ketina šį mėnesį pateikti apeliaciją, o tuo tarpu dienraštis „Maariv“ išjuokia valstybės draudimą bei žiniasklaidos paklusnumą: „Dėl paskelbto draudimo mes negalime pasakyti, ką žinome. Dėl tingumo, apatijos ir aklo tikėjimo nustatyta tvarka, mes visiškai nieko nežinome“.

Tylėjimo įstatymo nesilaikymu bus apkaltintos ir nubaustos piniginėmis baudomis tos žiniasklaidos priemonės, kurios užsimins apie bylą, o jų redaktoriams grės laisvės atėmimas. Prieš pora metų vienas leidinys buvo uždarytas už teismo nuosprendžio nesilaikymą.

Bylos centre yra 23 metų žurnalistė Anat Kam, kuri, vos baigusi privalomą tarnybą, buvo suimta gruodžio mėnesį. Ji yra kaltinama įslaptintų dokumentų nukopijavimu, kurie įrodo trijų Palestinos kovotojų nužudymą Vakarinėje pakrantėje ir demaskuoja Izraelio pajėgų įsipareigojimo sulaužymą. Pusė metų prieš areštą Izraelio teismas uždraudė planinius žudymus, išskiriant tuos atvejus, kai ieškomų kovotojų neįmanoma saugiai suimti.

2007 metų gegužę generolas majoras Yair Naveh liepė nužudyti tris Palestinos kovotojus, nors šie nekėlė jokio akivaizdaus pavojaus. Įsakymo nelegalumas buvo nuspręstas ekspertų, kurie davė interviu „Haaretz“ laikraščio žurnalistui Uri Blau.

„Haaretz“ pareiškė ketinantis ginčyti valstybės įsaką. Uri Blau, parašęs straipsnį, šiuo metu Londone laukia apeliacijos išvadų tam, kad išvengtų klausimų apie gautą įslaptintą informaciją.

Ši istorija jau apskriejo žydų tinklaraščius. Ričardas Silversteinas, Tikun Olam svetainės vadovas, iškėlė klausimą: „Kokioje šalyje leidžia slaptai areštuoti žurnalistę bei ją slaptai įkalinti, kokioje šalyje žurnalistas tiesiog dingsta be jokios teisės viešinti informaciją? Ar Izraelis nori būti despotų valdoma šalimi?“

Tylėjimo įsakymas užkirto kelią informacijos atsiradimui visur išskyrus užsienio žiniasklaidą ir naujienų agentūras, susijusias su Izraeliu, tokios kaip Jungtinėse Amerikos Valstijoje įsikūrusi Žydų Informacijos Agentūra (Jewish Telegraph Agency). Kai kurie Izraelio laikraščiai, pavyzdžiui „Yediot Ahronot“, paskelbė nuorodas į Žydų Informacijos Agentūros straipsnį su žinute: „Ką nuo mūsų slepia Shin Bet (Izraelio vidaus apsaugos tarnyba)? Žurnalistų Apsaugos Komitetas taip pat pasisako už tylėjimo įsakymo nutraukimą ir tolimesnį įvykių tyrimą.

Informacija iš „Times Online“, „Daily Beast“.

Patalpinta: Naujienos, Pasaulyje